17 september 2012
Trådstartare
Hej!
Är helt ny på garaget.org och har sökt lite på forumet men inte hittat någon tråd som haft svar på mitt "problem" vilket är följande:
Jag är 22år, bor i Stockholm, gått tekniklinjen i gymnasiet, är helt bilgalen och vill bli mekaniker. Just nu är jag arbetslös och har en bred kunskap inom bilar, dock har jag alltdv viljat kunna mer som att tex. kunna fixa eventuella problem som kan uppstå med min egna bil, och helt enkelt veta exakt hur en motor fungerar och hur allting hänger ihop etc.
För att säga det enkelt: Jag vill bli mekaniker. Finns det någon kvällskurs man kan gå eller kanske om man får kontakt med något garage häromkring som kan ta in en som lärling ett tag osv. har någon något förslag på hur jag kan gå till väga?
Har sök komvux och yrkesutbildningar två gånger men kommer inte in pga. att jag har gått ut hela gymnasiet och dem prioriterar folk som inte har gått gymnasiet.
Tack på förhand!