3142
Sök

Fotoskola på nätet??

Mest i vägen.
205 Inlägg
20 juni 2007
Trådstartare
#1
Hej!

Letar efter hemsidor som fungerar som gratis fotoskolor, dvs där man från grunden kan lära sig hantera en kamera och dess egenskaper m.m. Sitter med en Canon 400D och känner att jag vill lära mig mer. Har kikat runt lite på nätet men hittar inga hemsidor som tilltalar mig. Bilder och illustrationer är ett stort plus!

Letar även efter hemsidor som tar upp Photoshop, jag hittade en jättebra sida för ett tag sen men tyvärr glömde jag att bokmärka den. Det var en svensk sida minns jag iallafall. smile


Har skrivit ut Ellens fotoguide som finns i en tråd här på garaget, tack för en bra guide! Saknar illustrationer och bilder dock, samt kanske mer djupgående information..?


Mvh
Therese


Lägger i en lägre växel och kör vidare! :)
2 258 Inlägg
20 juni 2007
#2
Hej!

Kan då rekommendera www.fotosidan.se där du kan lära dig mer. Bilder saknas i min guide, och jag orkar inte sätta igång och ta exempelbilder, men faktum är att det inte är så mycket mer än bländare och slutare du behöver lära dig att kontrollera. Och vet man hur de fungerar och varför man får de effekter man får så är det bara att ge sig själv hemläxor.

Som att fotografera bil i rörelse med skarp bakgrund, bil i rörelse med skarp bil och suddig bakgrund, bil i rörelse med skärpa på både bil och bakgrund... Och gärna utan att få både bakgrund och bil suddiga... wink Genom att skapa problem att lösa lär man sig hur grejorna fungerar och klarar oftast de situationer som uppstår.

Testa även att leka med skärpedjup. Ställ upp saker olika långt från dig på bordet. Fotografera dem så att mittensaken är skarp men de två andra oskarpa. Fotografera dem sedan från samma plats men så att alla tre blir skarpa. Till exempel.

Prova också det här med ljusstyrka. Fota bilen på garageuppfarten alla tider på dygnet och lär dig hur du ska ställa in kameran för att få det att funka i skarp solljus likaväl som nattmörker... smile

Fanns en suverän bok på sin tid som hette Foto min hobby av Per någonting, kolla om den finns på bibblan. Det är trots allt tjugo år sedan jag rotade runt efter studiematerial så jag erkänner villigt att jag har urusel koll! wink

Lycka till och fråga gärna om det är något specifikt du fastnar på!

// Ellen smile

Kolla in min projekttråd!
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=96807
* Bara är inte så bara. Jag har sjukdomen ME - www.rme.nu *
Få har dött av att kämpa vidare, många av att ge upp!

Mest i vägen.
205 Inlägg
20 juni 2007
Trådstartare
#3
Tack så mycket för tipset, verkar vara en hemsida som täcker upp de flesta av mina frågor i dagsläget smile. När jag ändå har dig på tråden, jag har alltid varit intresserad av att ta macro bilder men har fått information om att detta är i princip omöjligt att få bra om man inte först införskaffar sig ett macro objektiv..? Har i dagsläget endast 18-55mm men har planer på att köpa fler delar. Har du kanske några tips på vad en nybörjare borde tänka på att köpa först? Finns ju en uppsjö av alternativ.


Trevlig Midsommar!

Mvh
Therese


Lägger i en lägre växel och kör vidare! :)
2 258 Inlägg
20 juni 2007
#4
Allra först ska du kolla din närgräns på ditt 18-55. Zooma till 55 och ställ skärpan på det närmaste som går (det gör du manuellt). Det brukar stå något där, typ 0,38 eller så, och i så fall är närgränsen på ditt objektiv 38 centimeter. Testa sedan att kolla hur nära du faktiskt kommer ditt motiv genom att röra dig och kameran utan att pilla på vare sig zoom eller skärpa mer. Oftast kommer man närmre än man tror... smile

Om du ändå inte är nöjd tycker jag du ska titta på ett macroobjektiv. Själv använde jag länge en vanlig telezoom från Sigma med macroläge, 70-210 och sedan 70-300.
Med det sista kom jag ner till skala 1:2 på negativet (det var före digitaltiden) och det innebär att något som är 1 centimeter i verkligheten blev 0,5 cm på negativet. Negativet var då 24x36 mm och förstorades sedan till ett pappersfoto på 10x15 centimeter. Således blev motivet ungefär två centimeter stort på bilden, dubbelt så stort som i verkligheten. I det digitala systemet blir effekten ännu större, eftersom sensorn i kameran är något mindre än ett negativ.

Nu använder jag ett riktigt macro, ett 90 mm från Tamron som är helt suveränt. Det ger skala 1:1, alltså samma storlek på negativet som i verkligheten, och ännu större effekt eftersom jag kör med digital systemkamera nu.

Det är bra om ett macro också har lite teleeffekt (över 50 mm brännvidd) för annars riskerar man att hamna PÅ sitt motiv och skugga det med kameran när man fotograferar. Telet gör att man slipper få insekterna i näsan och inte behöver knuffa på blommorna... smile

När man fotograferar macro får man ofta MYCKET kort skärpedjup så det är bra att använda liten bländaröppning (högt tal) om man vill ha större skärpedjup. På liten bländaröppning kan man få långa slutartider och då kan det vara bra med ett stativ eller någon annan typ av stöd för kameran så det inte blir skakningsoskärpa. Du kan också ändra ISO-talet på kameran, alltså det som motsvarar filmkänslighet, men ju högre tal du tar där desto större är risken att bilderna blir gryniga och får trista färger.

Jag finns på fotosidan också om du vill kolla lite, men jag är inte särskilt aktiv. (Det var rentav en underdrift. Brukar gå in och kolla av någon gång i månaden bara... smile  )
http://www.fotosidan.se/member/view.htm?ID=1674

// Ellen smile

Kolla in min projekttråd!
http://www.garaget.org/forum/viewtopic.php?id=96807
* Bara är inte så bara. Jag har sjukdomen ME - www.rme.nu *
Få har dött av att kämpa vidare, många av att ge upp!

paparazzi
349 Inlägg
21 juni 2007
#5
ja har inte länken här på jobbet nu.. men ja vet några sidor som ja skriver in här i eftermiddag när ja kommer hem.. smile

så länge kan ja rekomendera www.fotointresse.se   tycker man lär sig mer där.. smile

Kontakta mig om ni vill få bilen fotad i Karlstad med omnejd.
------------ www.ENfoto.nu -------------
www.karlstadracing.nu - för bilfolk i Karlstad med omnejd.

1 256 Inlägg
21 juni 2007
#6
Hej! smile

Ca 2 månader har det gått sen jag fick min första egna kamera i handen och jag har lärt mig otroligt fort, å andra sidan så har jag haft med mig kameran hela tiden och skjutit otroligt mycket bilder.

Det jag har gjort är att fråga andra fotografer, titta på mycket andra bilder för att försöka få mycket inspiration och även ideér.

Jag har läst fruktansvärt mycket på fotosidan och andra sidor. Frågat andra fotografer om tips & tricks & råd, dock så har jag fördelen att jag känner proffsfotografer igenom en gammal arbetsplats och bekanta.

Men, det går fort när man har roligt och man lär sig bättre när man har kul samtidigt!

Här är några exempel på bilder jag tycker jag har lyckats med bäst!

http://home.no/jonnipersson/Blackrace%2020%20Juni%202007/Blackrace-17.jpg

http://home.no/jonnipersson/fastOne.se/fastOneEvo-3.jpg

http://home.no/jonnipersson/Chrysler%20300C%20Touring/300C_Touring-6.jpg

http://home.no/jonnipersson/Corvette/C6Convertible2007-2.jpg

http://home.no/jonnipersson/Corvette/C6Convertible2007-13.jpg

http://home.no/jonnipersson/fastOne.se/fastOneEvo-2.jpg

Lycka till.

Mvh Johan "Jonni"
Senast redigerat av Jonni (21 juni 2007)


Mest i vägen.
205 Inlägg
21 juni 2007
Trådstartare
#7
Tack så mycket för tipsen! Det uppskattas!
Åker till landet nu över helgen och har dragit ut massa nyttig information som jag kan läsa och gå igenom, finns inte så mycket annat att göra däruppe så det är en fördel för koncentrationen.. smile

Har ni fler länkar/tips så posta dom gärna här så kan jag ta del av dom när jag kommer hem igen, allt inom foto tas tacksamt emot. Har även säkerligen frågor som har dykt upp under helgen som någon då kanske kan svara på.


Trevlig Midsommar På Er!

Mvh
Therese



Sök