Tror att Xpeng ska komma med en elbil med inbyggd generator som hela tiden snurrar på optimala varv?
finns ju annars en portabel honda motor som passar perfekt i frunken på alla elbilar
KenthIJ2 skrev:
The-GOAT skrev:
Att installera en räckviddsförlängare kräver en del mjukvarumodifiering då en elbil inte kan köras och laddas simultant samt givetvis en ombyggnation för hårdvarans inkoppling. Laddeffekten behöver dessutom vara relativt hög för att det ska göra någon nytta på kort tid. Eftersom att snabbladda inte är ett alternativ ser jag det som att det behövs ett annat fordon med tillräcklig räckvidd redan från monteringsbandet. BMW i3 fanns i en REX-version tidigare, men den lades ner pga låg efterfrågan och batteriutveckling som gjorde den omodern. Horse uppfinner alltså hjulet igen.
Tackar för synpunkter.
Dessvärre hittade jag ingen elbil med längre räckvidd, av typen Kangoo, Berlingo, Proace city etc som funkar att lasta dotterns rullstol.
Närmaste var isf nya VW Caddy plug hybrid in och det är ju ingen ren elbil men med ca 10 mil räckvidd på el och möjlighet till snabbladdning så kan den kanske vara ett alternativ ändå (om vi byter vår Kangoo).
varför är elbil så viktigt är det inte viktigare att fordonet gör jobbet som man kräver av den utan några problem eller krångel.. nu är ju nya caddyn inte ens en caddy så nu är allt franskt eller ford skrot..
Din SEAT är tyskt skräp. Badge Engineering har närapå förekommit sedan bilen uppfanns. En Ford med VW-emblem lär inte vara sämre. Det är värre tvärtom, med Fords elbilar, som bygger på strulande VW-teknologi.