6799
Sök

Använder du friktionsdäck eller dubbdäck och varför

320 Inlägg
Igår 16:29
Trådstartare
#1
I takt med att friktionsdäck (dubbfria vinterdäck) blir bättre och bättre samt fungerar bättre under de flesta väderförhållanden anser jag att dubbade vinterdäck är en onödig produkt på "moderna" bilar med ABS.

Jag har kört på nordiska friktionsdäck av bra kvalitet sedan millennieskiftet och har inte haft några bekymmer med greppet varken vid inbromsning, styrutslag eller att komma iväg från stillastående.

Hur resonerar du kring din valda vinteruppsättning.

BTW, en länk till en text om däcktyperna.

https://www.naturvardsverket.se/amnesom … 8318550764

För övrigt anser jag att Kartago borde förstöras.

5 925 Inlägg
för 23 timmar sedan
#2
Jag har gått över till nordiska friktionsdäck på två av mina tre bilar jag kör vintertid, upplever faktiskt att det många gånger varit bättre grepp med dom än med dubbdäck.
Även min bror och en nära vän har också blivit imponerade av moderna dubbfria och gått över till det på sina vinterbilar.

Största anledningen däremot till att jag gått över till dubbfritt är för att jag gillar inte att slösa pengar i onödan och man får då ofta kvalitetsdäck till samma eller bättre pris som budget dubbdäck.
Senast redigerat av simlar (för 23 timmar sedan)


7 530 Inlägg
för 22 timmar sedan
#3
jag har nya hakka 9 dubbdäck, för på is är dubb det ända som är bra, och ja även om jag bodde i skåne skulle jag ha det, för jag anser däcken är som bilbälte, man vill ej använda dem i skarpt läge, men när man MÅSTE det så är det guld värt

8 920 Inlägg
för 19 timmar sedan
#4
Jag har alltid haft dubbdäck och kommer att fortsätta med det, dom dagar det är svartis är få men dom finns och då är det bara dubb som hjälper.
Senast redigerat av Hamilton (för 19 timmar sedan)

Fotograf på Tierp iDag

Fri fart för ett fritt folk!
14 938 Inlägg
för 19 timmar sedan
#5
jag testade europeiska vinterdäck denna vinter.. och just nu ser jag att det är en fördel.   mitt antisladdsystem fungerar inte med dessa däck..    det är inte pga det fantastiska greppet om man säger så smile

men ack så roligt... inga problem att få bilen att gå brett fast antiskoj systemet inte går att stänga av.. bara stänga av antispinnet och använda handbromsen när man behöver styra smile  jag har dubbade däck ligger oxå men just nu klarar jag mig då jag lika gärna kan ha sommardäck för det är så kort sträcka jag ska med låg fart smile

Kör fort så hinner inget hända...

Fri fart för ett fritt folk!
14 938 Inlägg
för 19 timmar sedan
#6
The-GOAT skrev:
I takt med att friktionsdäck (dubbfria vinterdäck) blir bättre och bättre samt fungerar bättre under de flesta väderförhållanden anser jag att dubbade vinterdäck är en onödig produkt på "moderna" bilar med ABS.

Jag har kört på nordiska friktionsdäck av bra kvalitet sedan millennieskiftet och har inte haft några bekymmer med greppet varken vid inbromsning, styrutslag eller att komma iväg från stillastående.

Hur resonerar du kring din valda vinteruppsättning.

BTW, en länk till en text om däcktyperna.

https://www.naturvardsverket.se/amnesom … 8318550764

naturvårdsverket.. ja det är ju källan jag skulle använda eller kanske inte..  smile

Kör fort så hinner inget hända...

7 530 Inlägg
för 8 timmar sedan
#7
friktions däck är skit om det 1 är ren is, 2 om inga andra kör dubbdäck för dem måste ha ojämn yta att greppa, så om alla körde friktionsdäck skulle dem greppa sämre, så klart dem funkar på frostiga vägar, men som jag sa tidigare dem FÅ gånger man behöver dubben, då är dem guld värda

3 469 Inlägg
för 7 timmar sedan
#8
Hade dubbfria på min slitosläng bil fungerar faktiskt riktigt bra. Men kändes sådär på nysnö med ren blank is under påen backe. Har dubbdäck idag och man får lite "trygg" känsla när man hör dubben på gott och ont.

Vanen har idag dubbfria vinterdäck, som jag kör åretrunt. Hade sommar och dubb till den men båda blev torrspruckna och hårda efter 8 år och mönstren var som fina.. Då man bara kört 200-400mil per år.
Byter hellre till den nya däck var 4e år om de skulle slitas snabbt.


6 614 Inlägg
för 2 timmar sedan
#9
Bor i Upplands Väsby norr om stockholm och köpte för en månad sedan nya Hakka10 (dubbdäck) till min 36 år gamla Audi 100 Avant ! Varför? Jo när det är , och det är det i och för sig inte så ofta, isgata...så är dubbdäck det enda som gör att man får fäste!


* Voff voff *
11 100 Inlägg
för 2 timmar sedan
#10
Dubbat, drar husvagn och/eller biltrailer på ~1500-1700 kg även på vintern ibland och bor dessutom mitt i skogen där plogbilarna knappt vågar sig ut vilket resulterar i hårt packad snö som raskt blir till is. Kort sagt, vill helt enkelt ha den extra säkerheten dubben ger i dessa lägen.

Hade jag bott i en storstad i tex södra Sverige hade jag sannolikt kunnat köra på dubbfritt, dessutom då med fördelen att man kan besöka kontinenten även under vinterhalvåret. Har även tidigare kört med dubbfritt, tex då det följt med en bil man köpt, och i dom allra flesta fallen fungerar det alldeles utmärkt det också. I synnerhet då i storstadsregioner där det faktiskt halkbekämpas.

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...


Sök