6601
Sök

Bass habit RA1200W Monosteg med 20mm2 kabel

1 Inlägg
lördag 21:14
Trådstartare
#1
Jag har införskaffat ett monosteg där det i manualen står att steget ska ha 20mm2 kabel vilket jag har införskaffat.

Men strömportarna i steget är alldeles för små för att kabeln ska kunna klämmas mellan plattorna (10mm x 5mm). Och i och med att porten har en skruv i mitten så antar jag att det är tänkt att man ska använda en gaffelkabelsko? Och förvinner inte lite vitsen med en grov kabel om kontaktytan bara är via en kabelsko?

Men att försöka hitta en som är för 20mm2 är stört omöjligt (förutom hos BRL där de är slut).

Bygger en epa åt sonen. 2 diskanter, 4st 6,5" middar och 2st 10" bas, ett slutsteg för middar+diskant och ett montosteg för basarna. Efter att ha specialbyggt lådan och massa strul så vore det jävligt skönt att få allt klart snart. yikes

Så har någon tips på hur jag ska göra?

2 078 Inlägg
för 1 timme sedan
#2
Svårt att få det bra utan en gaffelkabelsko.
https://dbakuten.se/hollywood-hst4 Dessa borde passa när de troligen är gjorda för AWG 4 kabel när de har en 4 i produktnamnet och står 21,4mm vilket jag antar ska vara 21,4mm².

Och är väl inte direkt vanligt mera heller med såna anslutningar på slutsteg, utan nästan alla har så man skruvar fast kabeln direkt nuförtiden så är väl därför svårt att hitta också.

Kontaktytan är inte direkt stor som du nämner, men räcker till.

Sen så är det ju även ''trevligt'' inom billjud med både AWG och mm² standard på kablar när man ska ha kabelskor.
Själv har jag senaste 15 åren endast köpt kablar som följer standard mm² kabelarea (6, 10, 16, 25, 35, 50mm²) för att enklare kunna köpa kabelskor.


Sök