Vafan..
"En 50-årig man har anhållits misstänkt för mord och mordförsök"
"Men enligt Karlskronapolisen har den 50-årige mannens familj vid tre tidigare tillfällen polisanmält ungdomarna för ofredande. Den senaste anmälan inkom så sent som i september."
"Grannar till 50-åringens gård uppger att ungdomar på moped vandaliserat och stulit på gårdar i trakten ett flertal gånger den senaste tiden."
Ja men vafan, sätter de 50-åringen i fängelse är det väl för fan fel på vårt rättsystem. Kan inte polisen göra något åt sånt här kommer fan fler o fler ta saken i egna händer!!
Likadant här, har på polisradion, och det är typ varje helg de ska till en gata här i närheten, bara för att nåra ungar (behöver jag säga nationalitet?) jävlas med en gammal man där.. Han är helt förtvivlad varje gång han ringer.. De kastar sten på hans hus o grejer.. Gör snuten nånting? Nej då, de kommer efter 1 timme o säger typ "lugnt på platsen"..
Där e de nästan så man har lust att sätta på frontbåge på bilen o bara köra över dom.. Har nöjt mej med att se dom springa därifrån hittils..
Hade kul i vintras, fick snöboll på fönstret.. såg vem de va, sprang ut o fråga om han sett killen som kasta snöboll.. han bara "ja, han sprang ditåt!!". o ja typ "ja, jävlar du, han kom inte långt.." sen hota ja han lite om allt möjligt o gick in.. efter de e de fan ingen som har kastat nå

Men stöld har ja inte råkat ut för än, som tur e... Möjligtvis för att alla känner igen både mej o bilen o vet att man har kontakter
