22 oktober 2007
Trådstartare
har problem med min mazda, det sitter en nissan någonting diesel i den, och den startar och går i kanske 1-2 sek sen bara dör den, jag har bytt dieselpump nyligen i den och fick även byta en del bränsle slangar då dom var slitna, och trycket som pumpen bildade gjorde så att dom sprack.
men nu till problemet, det va lite skräp i tanken har jag märkt så jag trodde att något filter möjligen blivit igensatt, men jag har kollat så att diesel kommer fram hela vägen ( skruvat upp luftningsskruvar precis vid insprutet) och det gör det. så är det någon som har en nån teori på vad det kan va för fel?
hittade någon knapp eller vad man ska kalla de, skruvade lite på den och tyckte att tomgången hade sänkts en del när jag startade den senare, det skulle kunna vara strypningen ( finns på äldre MB dieslar) men jag är tveksam på det eftersom det går att stänga av den med nyckeln.
väldigt tacksam för svar då jag inte är så insatt i dieselmotorer.