5970
Sök

Saab 95 hastighetsmätare lägger av och instrumentpanelen flippar. Styrboxen?

1 Inlägg
16 november 2007
Trådstartare
#1
Hej

På min saab 95 aero -01 börjar ibland lamporna på instrumentpanelen lysa och hastighetsmätaren lägger av. TCS och ABS lyser bland annat och under tiden dessa lyser så fungerar inte heller dessa funktioner. Ibland försvinner problemet efter någon minut, ibland hänger det kvar längre.

Saabverkstaden sa att det var styrenheten (eller "databoxen") som behövde bytas. Detta skulle gå på i runda slängar 25.000kr.

Men pga tidigare erfarenheter med den verkstaden är mitt förtroende för dem lika med noll.

Dessutom känns det som om motorn skulle fungera dåligt om styrenheten var kass, men den har inte gett ifrån sig ett tecken på att gå dåligt.

Någon som har en idé på vad detta felet kan bero på? Kan saab-verkstaden ha rätt? (bla så kopplade de in sin testdator till bilen men kunde inte läsa ut något från den, och försökte bortförklara sig...)

/p

Kattjäveln åt upp min kyckling!
6 170 Inlägg
16 november 2007
#2
Tyckte först att det lät som att nightpanel-funktionen börjat spöka men den stänger ju inte av hastighetsmätaren, hmm

Har själv en 9-5 Aero -01 så jag hoppas detta inte kommer hända mig tongue

"Att springa utan att man har polisen efter sig, tyder på att man har psykisk obalans" -blacken
"Köp inte en Saab utan turbo snälla, det är som att köpa en ostmacka utan ost." - Chrizz
http://glim.myminicity.com/env
Egen minecraftserver på esab86.no-ip.org :P

349 Inlägg
16 november 2007
#3
har samma problem med min tror det är glappkontakt för att när det blir så så brukar jag dra lite i kabelstammen upp till instrumentpanelen så slutar det

Bilmekaniker
199 Inlägg
16 november 2007
#4
perkan1 skrev:
Hej


Dessutom känns det som om motorn skulle fungera dåligt om styrenheten var kass, men den har inte gett ifrån sig ett tecken på att gå dåligt.


/p

Du har mer än en styrenhet i bilen wink


Sök