Varsågod :) Jaha okej på så vis alltså. Hmm.. ja de är svårt de där att bestäma sig med färg osv :p jag har gjort en del fälgrenoveringar, dock bara vanliga aluminiumfälgar. Tänkte på det, den yttre delen på fälgen klarlackar du inte va?
Ja det är så jävla svårt! :) Nu kommer ju tunnan inte synas just så mycket men ändå. Ytterkanten poleras och vaxas utan klarlack, klarlacken drar ner blankheten och en polerad fälgbana har god resistans emot ärg osv som det är, skippar man klarlacken så är det lite noggrannare att hålla efter men att tvätta av fälgarna när dom är skitiga gör man väl iallafall så det är inte så mycket att fundera över och vaxar man ibland så behövs det oftast bara blåsa på med lite vatten för att skiten ska försvinna. :)
Ja verkligen... och vad som passar bilen bäst osv! :) Ne precis. Jaha okej, de låter ju riktigt bra det! :) Renoverade nämligen ett par 16" MB-fälgar förra vintern och fick upp en riktigt bra glans på den polerade kanten men sen när jag fick klarlackat fälgarna så försvann glansen precis som du sa.. så nu vet jag vilket misstag jag gjorde. Tack för detta! :)
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera