UseDubbelTurbo , såhär ska du göra:
Du ska ringa till kundtjänst och klaga: ( dock väldigt trevligt, försök att få en tjej med alltid plus.., abbonemangsavdelningen ska du till).
Säg att du har problem med telefonen:
: Den hänger sig, starta om sig, bryter samtal, etc. Allt du kan komma på. Du har även haft inne telefonen hos någon tre-butik i närheten och fått den mjukvaru-uppgraderad 2-3ggr. Utan att det har hjälpt dig ett piss.
Du tycker att det är väldigt tråkigt, eftersom att du gillar verkligen Tre, och tror på dom. Något som dina vänner inte gör

, det är ett lite psykologiskt spel det här..
Tillslut så kommer det till en punkt då dom försöker hitta på saker för att lösa situationen:
Då har du helt plötsligt bollen på din sida:
Du vill ha en ny telefon helt enkelt, annars vill du häva abbonemanget. Du kan inte ha ett abbonemang tillsammans med en telefon som inte fungerar. Påpeka även att du har sett/läst/hört att dom har haft mycket problem med telefonen.
Dom kommer troligen först neka dig, men stå på dig. Vad du kan få för telefon hänger helt på ditt abbonemang. Har du ett 3Kombo(Fri) abb kan du välja vilken telefon du vill.
Har du ett 3Bomben kan du dock endast välja på de lite "billigare" mobilerna. Men där finns ju bl.a din telefon med , utan kostnad...
Efter mycket diskutioner kopplar dom nog bort dig, går och pratar med chefen ( eller ringer upp lite senare.. )
Då vill dom att du ex betalar en liten "avgift" för telefonen, mellan 500 - 1000:-. eller att du förlänger ditt abbonemang. Du kan ju inte för tusan börja betala på ett nytt, när du precis tecknat ett?
Detta vägrar du självklart, och fortsätter stå på dig.
Tillslut kommer hon/han att ge med sig, och föreslå någon telefon helt fritt efter mycket tjaffs.. Dom kommer då att be dig returera din gammla telefon mot komp på en ny, ( någonting som dom struntar fullständigt i, du behöver inte skicka tillbaka din gammla lur ).
Jag har fått ut en SE k608i, och en Nokia 6280 helt gratis på det här sättet. Även mina chefer kör den här, med lyckat resultat. Men som sagt, allting hänger på hur pass trevlig och tillmötesgående du är vid start, ingen vill hjälpa en idiot.