2099
Sök

Info om Audi a3 1,6 -97

186 Inlägg
14 maj 2009
Trådstartare
#1
Tjena tjena.
Är lite sugen på en audi a3 1,6 -97
Någon som vet när man byter kamrem på dem?
Hur mycket en sådan drar i bensin?
Några kända fel å bilarna?


Den jag har kollat på har gått ca 22.000 mil.

Mvh Micke

B M W

Thorssa
14 maj 2009
#2
Vanligt med rost i nederkant på dörrarna bl.a. Sök i forumet så kommer du hitta mycket information!

VW-nörd?
4 332 Inlägg
14 maj 2009
#3
Iom att de e en Golf 1.6 motor i dom så räkna ca 0.75-0.8 blandad körning, beroende på din körstil..
Jag hade köpt en Golf istället jag, den Audin delar ju mkt teknik med Golfen, fast priserna på reservdelarna är konstigt nog högre.
Uppenbarligen är ju kostnaden ganska viktig för dig så.
Får fortfarande samma rostskydd och motor som sagt.


Allmänt envis
12 512 Inlägg
14 maj 2009
#4
Jag hade faktiskt valt Audi över en Golf i alla fall, inte mycket som skiljer mellan bilarna å andra sidan skiljer det inte så mkt i pris heller.

Har du övervägt Bmw compact? Snålare än Audi/VW och samtidigt betydligt roligare att köra. Sen så har den kamkedja också.

Motorer är som människor; Behöver de andningshjälp står inte allt rätt till.

VW-nörd?
4 332 Inlägg
15 maj 2009
#5
Ser inte poängen med att välja Audin bara..som du säger är de liknande bilar, men ägandekostnaderna blir högre på Audin utan anledning.
Du bör väl få några årsmodeller nyare Golf än A3 för samma cash? Orka inte kolla de nu men va så förr åtminstone.

Hade de vart en A3 med quattro och större motor så hade jag haft en annan åsikt
Senast redigerat av Mortalis (15 maj 2009)



Sök