Ration_0607 skrev:
Hej ny inom det här med ljud i bil så tänkte slänga upp en lite trial and error tråd angående bättre/mer ljud i min lilla golf 4a
Har blivit trött på det dåliga ljudet i bilen och vill ha lite mer punch, men inte så det svider i plånboken. Och avskyr halvfärdiga ljudbyggen.
Så ville lägga upp en plan och grejer jag tänkte köpa och installera o så får ni komma med ris och ros, tips och så har ju jag lite frågor med
Ska vara billigt så valde GAS nya alpha grejer ifrån BRL vilket också ligger i stan, så nära o bra
det blev en inköpslista med följande
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … ga300.html GAS GA300 spelare
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … ha526.html GAS 5,25"
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … a6936.html GAS 6,9"
Dessa tre i paket för 1498:- känns ju som hittat och en bra bas för mitt bygge. Tänkte utöka med dessa också
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … ha526.html GAS 5,25" ett par till för bakre dörrarna på bilen då jag kan tänka mig att de blir fylligare ljud.
http://www.brl.se/sv/artiklar/ljud-och- … tsteg.html GAS 10" bas med tvåkanals GAS slutsteg
5,25" och 10" med slutsteg går på 2046:- vilket också är svårslaget någon annan stans.
Nu till de lite krångligare, Det står att man skall ha slutsteg till både 10" och 6,9" för bästa effekt. Men kompisar som jobbar inom el tycker man ska använda steget till dom vanliga med.
Har hört talas om att man kan brygga ett steg, vad menas med det?
Och hur mycket jobb det är att sätta fast 6,9" i hatthyllan egentligen, tänkte med kabeldragning m.m, Sen undrar jag om det finns några mer högtalare i bilen som man kan byta ut medans man håller på? tänkte mest över instrument panelen eller nått?
Och till slut vad för installeringstillbehör behöver jag? kablar? kontakter? dämpull?
Tack för er tid och tack för tips
