Idag kom packningarna.. runda svarta små saker, hmm man kan ju undra var dom ska sitta.. hehe, det enda som tätar själva lykthuset är ju själva locket i sig, så nåt som inte tätar ytterhöljet känns ju totalt värdelöst eftersom ytterhöljet är det som tätar hela skiten där inne.. :S hmmm..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Nu undrar jag om nån vet var man kan köpa en konsol som passar uppe där orginal GPS ska sitta på V70N MEN som man kan sätta en enkel DIN apparat i.. finns det sånna att få tag på ? Har för mig att vissa polisbilar och sånt har nåt liknande ?
Önskar tips på var man hittar en sån konsol och vad det heter, har googlat men inte hittat nåt eftersom jag inte vet vad det heter.. :S
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Är detta ett skämt eller.. ? var tusan ska dessa sitta ? kan ju knappast tro att dessa ska göra så lykthuset blir tätt, när jag snackade med bilupplysningen för att meddela fukten i mina lyktor så skulle han snacka med leverantören och ringde sen upp o sa till mig att det finns packningar (dom jag nu har fått) som ska råda bot på problemet, bilupplysningen hade dock ingen som helst aning om vad det var för packningar då dom aldrig levererat sånna tidigare till nån... hmm.. skumt...
Känns trist att börja riva lyktorna för att lokalisera var dessa ska sitta när det sitter två stora lock på baksidan som är dom enda möjliga ställena det kan komma in fukt, MEN om det inte är tätt runt glasen så kan jag ju inte märka det, och har nån på fabriken där dom tillverkas tappat dom i golvet så nåt har spruckit lär jag inte märka det heller eftersom jag inte såg nåt fel när jag monterade dom...
Känner mig negativt inställd till detta.
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Det är inte så att de ska sitta och täta runt lamporna eller nått?
Annars kan du ju dra en sträng med silikon runt glaset! Gjorde det på en bil på jobbet med bra resultat!
Det är ju själva ytterhöljet som tätar hela lykthuset så att täta vid lamporna blir helt meningslöst eftersom det är helt öppet på sidan om reflektorn..
Hade det varit lätt att ta bort lyktorna på en V70N så hade jag testat kanske, eftersom det ligger bra mycket jobb att ta lös skiten och garantin räcker ett år så väljer jag nog det säkra före det osäkra.. Jag har inte tid heller att skruva o greja så mycket nu när jag pluggar o kommer så göra i 6 månader till... så blir det att ta bort lyktorna så blir det för att ersätta dom mot nåt som är helt och riktigt..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Nu börjar mörkret komma på kvällar och nätter så nu är det viktigt att man ser bra när man är ute och kör, monterade på 3 stycken Bosch 225 Blue, hoppas dessa ger ett bättre lyse, satten stagen i grillen eftersom jag inte ville göra hål uppe på fronten.. grillen går ju alltid att byta för en billig summa..
För övrigt har jag lessnat på dessa Devil Eyes, fukt kommer och går, verkar svår att verkligen reklamera skiten åxå.. får väl slita bort skiten och sätta dit orginal tills man får råd att köpa svara devil eyes eller nåt.. blir nog svårt att få dom här sålda åxå eftersom dom är defekta... känns surt. Packningarna jag fick måste ju vara ett skämt.. från tillverkarens sida..
Har inte Xenon i helljusen längre då ena lampan plötsligt gått sönder och att helljusinstatsen och halvljusinsatsen är den samma så har jag ställt halvljus som det ska vara utan att det är bländande så lyser helljuset precis rakt ner i marken, satte dit halogen på helljuset och har xenon på halvljuset. faktiskt ganska bra ljusbild på halvljus med xenon iaf.. det är väl det enda possitiva med dessa lyckor.. :S
Senast redigerat av Danne_1977 (4 augusti 2012)
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Nu ikväll har jag testat extralysena och det var ingen höjdare kan jag säga, troligen vanliga 55wattare som lyser som en brokvistlampa på 40 watt... har beställt nya H3 av märket Philips som ska enligt recentioner vara både bra och hållbar.. H3 Blue Vision heter dom visst, ska tydligen vara 4000k vilket låter ju bra.. hoppas på stor skillnad mot för standard nån som testat dom som vet hur dom funkar ?
Trist att höra angående lyktorna, men...har du provat att öppna upp dem, så att fukten har någonstans att försvinna? Ta bort "locket" alltså.
Ja, det låter ju bra med 4000k, men sådana lampor brukar tappa ljusstyrka rätt rejält när det är "xenon look"... Kanske fungerar bra ändå, jag vet inte.
Trist att höra angående lyktorna, men...har du provat att öppna upp dem, så att fukten har någonstans att försvinna? Ta bort "locket" alltså.
Ja, det låter ju bra med 4000k, men sådana lampor brukar tappa ljusstyrka rätt rejält när det är "xenon look"... Kanske fungerar bra ändå, jag vet inte.
Ang mina Devil Eyes så har jag nog testat det mesta, inget funkar och dessutom har ju tillverkaren sagt att det fanns ett antal som är feltillverkade när jag köpte mina och skickade mig packningar som är totalt värdelösa och som inte kan passa nånstans.. tänker inte slita bort lycktorna för att kolla var dessa packningar ska sitta.
Ang lamporna jag beställde så är jag hoppfull och hoppas ljuset blir bättre, vi får se hur det funkar, om inte så får jag väl satsa på nåt annat.. kanske vanliga H3 Rally 100Wattare eller nåt.. har jag alltid kört med förut och blivit bra ljus.. men ville testa nåt annat nu..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Nu kan jag säga som så att nu SKA skrotet reklameras och skickas tillbaka, nu är jag less på det här och relativt irriterad åxå känner jag, jag har testat det mesta enligt konstens alla regler, fukt kommer in i lycktorna och så ska det inte vara, packningarna jag fick var ju ett skämt mer eller mindre, tänker inte plocka lös lycktorna för att kolla var dom ska sitta heller.. ska jag bort med kofångare och allt igen så blir det för att byta till nån som är helt och riktigt.. punkt slut..
Bilupplysningen.se verkar reko så jag hoppas dom löser detta, om inte blir jag ursinning drar igång en twist som jag endå vet att jag kommer att vinna i och med att jag köpt nåt som inte håller måttet OCH att tillverkaren har själv sagt att det fanns ett antal tillverkade som faktiskt var nåt fel på vid tiden då jag köpte mina.
Hoppas på det bästa..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Hoppas på det bästa jag åxå, ska ringa till dom imorgon har jag tänkt, dom får faktiskt ta och skicka mig andra lysen så jag kan få detta ur världen, har inte tid att hålla på mixtra då jag har annat för mig på dagarna och mer därtill..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Hoppas på det bästa jag åxå, ska ringa till dom imorgon har jag tänkt, dom får faktiskt ta och skicka mig andra lysen så jag kan få detta ur världen, har inte tid att hålla på mixtra då jag har annat för mig på dagarna och mer därtill..
Så har jag äntligen fått besked av Bilupplysningen.se, jag kommer få nya Devil Eyes, och denna gången svarta som jag beställde från början men som var slut.. jag har aldrig tvivlat på grabbarna på bilupplysningen MEN på tillverkaren som verkar minst sagt besvärlig att ha att göra med, nu har dom iaf bestämt att skicka mig nya och det är jag svinglad för.. många creds till bilupplysningen.se alltså... bra grabbar det där och seriöst företag
Nu är jag nöjd.. får se när jag får tid att byta, blir troligen i det snaraste efter att jag fått dom om några dagar eller så..
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **
Nu har man flyttat, mycket jobb med det kan jag lova, nu är det ju så att här på gården finns åxå ett garaget och jag tänkte jag skulle kolla om bilen passar i det så man kanske kan ha den snöfri i vinter.. tvivlade att den skulle passa... men...
Tadaaaa
Senast redigerat av Danne_1977 (9 augusti 2012)
** Volvo 765 Dieselkonvertering på G, D24TIC motorpaket sökes **