Någon som har erfarenhet av att huvudkopplingscylindern har gett upp?
Skulle backa ut kombin i Torsdag, när jag vred på nyckeln hoppade bilen till trots helt nedtryckt koppling

La ur växeln och startade, fick dubbeltrampa för att få i backen och så fort växeln gick i började bilen driva. Hoppade ur och såg en liten pöl med bromsvätska i linje med torpedväggen.
Felsökte och kom fram till att det såg ut som instickskopplingen på kopplingsslangen hade spruckit
![https://www1.garaget.org/gallery/images/144/143813/143813-ebd8437198e7a3dedf85de4d0ac5707b.jpg]()
Köpte ju en ny slang och tänkte att nu är allt frid och fröjd. Packade upp nya slangen och ser att instickskopplingen är faktiskt delad i 4 delar.
Bytte slang iaf och började lufta kopplingen, efter ett 10-20tal tramp kom det faktiskt fram bromsvätska för att sedan inte hända ett skit.
Så jag riktar mina misstankar mot huvudkopplingscylindern, cylindern ser intakt ut, gaffeln är hel osv. Men blir inget tryck i pedalen.
Någon som har andra tankar?