3017
Sök

Elfel? Saab 900-97 startar inte.

907 Inlägg
11 september 2011
Trådstartare
#1
Hej

jag har ett fel som 2st saab mekaniker går bet på så nu chansar jag att nån här inne kan hjälpa mig.
det är så att jag köpte saaben förra lördagen i onsdags var jag ledig så jag tänkte att jag skulle gör en motortvätt då den var ganska skitig sagt och gjort jag åkte till gds hallen och gjorde min motortvätt,bilen startade utan problem när jag åkte därifrån körde över till besiktningen som jag hade bokat men han var ljust och påpekade att jag hade ett avgasläckage som han tyckte att jag skulle åtgärda och sen komma tillbaka,så jag åkte därifrån och for till biltema och köpte att avgasklammer för det var felet som vi hittade när den ändå var uppe på lyften,tillbaka till gds hallen bytte klammret men då hade bilprovningen hunnit stänga så jag tänkte att då åker jag hem så jag körde ut ur hallen upptäckte då att elhissarna inte funkade och inte heller blinkersen på spaken det konstiga är att blinkersen funkade på varningsblink och på larmet jaja tänkte jag åkte hem med en ruta nere men när jag kom hem så började allt funka igen men då ville inte bilen starta istället,alla lampor tänds som dom ska men den tänder inte varken startmotorn eller bränslepumpen hörs heller och där är nu mitt problem.
jag gick in här och sökte och kom fram till att det kunde vara tändkasseten som pajat så då gick jag in på bildelsbasen och letade reda på en sån åkte och köpte den dan efter bytte den men ingen skillnad  .
det jag har märkt är att mitt tändningslås saknar det fjädrande läget på slutet men enligt båda saab mekanikerna så är det inte tändningslåset det är fel på för det är väldigt ovanligt.det som kan tilläggas är att jag körde säkert en timme innan jag åkte till besiktningen så om det har kommit fukt någonstans så borde det har torkat.
så nu undrar jag om nån här kan hjälpa mig med mitt problem
Senast redigerat av Dieselsmurfen (11 september 2011)


?
1 038 Inlägg
11 september 2011
#2
Skrota snabeln å köp min polo, problemet löst wink

Mvh Danne
Hated by plenty, wanted by many. Disliked by some, but confronted by none.
Can't do the time, don't do the crime!

907 Inlägg
11 september 2011
Trådstartare
#3
haha du skulle må då va!


907 Inlägg
15 september 2011
Trådstartare
#4
var lite dålig respons här tycker jag sad


Försöker iaf
12 819 Inlägg
15 september 2011
#5
Låter som att du får ta dig en kik i relä/säkringscentralen. Fukt där ställer till med massor.

Startmotorn går väl inte via något relä men kan vara strul med reläet till larm/startspärr.





Mvh Tommy

Ställ inte cykeln utanför stället, ställ den i stället istället.
Projekttråden - Handlar om en gammel Audi 100 2.3E och en Audi 100 Tqs. Typ44, det är kärlek det!


Sök