5565
Sök

Behöver hjälp med en B230FK 945 -96.

19 Inlägg
1 augusti 2012
Trådstartare
#1
Hej jag skulle behöva lite hjälp med och få fram vad problemet är med min B230FK. Kan ej så mycket om turbomotorer.
Det är ganska mycket vatten i oljan och då tänkte jag att det kanske var toppackningen, motorn knackar lite också men det kan väl inte ha nått med toppackningen att göra, eller? Funderingar har kommit upp i mitt huvud att det kan vara kamremmen som har hoppat några kugg, det kanske kan vara orsaken till att den knackar, eller?

Tog bort tryckröret som går från turbon till IC idag och såg att det var en massa olja i röret och lite i turbon och där ska det väl inte vara nån olja? Turbon är nyligen utbytt.

Innan motorn började knacka så började den koka och efter att den hade kokat så blev det här knacket.

Behöver eran hjälp nu! Skriv och säg till om jag har formulerat dåligt.

Mvh Lunatic_racing

Produktspecialist HBA Fordonsteknik
1 249 Inlägg
1 augusti 2012
#2
pröva att göra ett kompprov på motorn så ser du om det är topplockspackningen. men det låter som att det är den som är boven. knackningarna kan komma ifrån misständningar som kan bli om den suger i sig olja eller vatten.


937 Inlägg
1 augusti 2012
#3
kolla turbon med, rätt stor sanolighet att den är kass i å med att du hittar olja i tryckrören, det sitter vatten kyldturbo på dom så olja kan komma den vägen med å in i vattnet smile
Senast redigerat av Kalasgasarn (1 augusti 2012)


19 Inlägg
1 augusti 2012
Trådstartare
#4
Okey. Tack! Farsan sa att knackningarna kan vara en kolvbult för han sa att efter att motorn har gått varm så brukar dom inte klara värmen, men ja tror inte att det kan vara så, eller?

937 Inlägg
1 augusti 2012
#5
Lunatic_racing skrev:
Okey. Tack! Farsan sa att knackningarna kan vara en kolvbult för han sa att efter att motorn har gått varm så brukar dom inte klara värmen, men ja tror inte att det kan vara så, eller?

det kan faktiskt vara så jävligt har varit med om det innan, men i mina öron låter det som ramlager eller vevlager ras,


TBM NINJA
917 Inlägg
1 augusti 2012
#6
knacket kan vara allt från vev/ram lager osv men de låter som din toppapckning evetuellt toppen också är åt fanders (kanske räcker med en planing?) och de med olja i ic'n låter som en pensionerad turbo agg

im not drunk that's just torque steer
jorden är världens största räserbana, njut försiktigt...PFFFF haha
mobba mig inte, barnen är ju framtiden HAHA :D

19 Inlägg
1 augusti 2012
Trådstartare
#7
tack så hemskt mkt för svar! Nu blev de massa funderingar i huvudet om att skaffa fram en ny motor smile


Sök