DanielAsplund skrev:
Använder nu bassbox 6 pro och har skrivit in måtten och formen på det som finns inuti lådan dvs basen, Den räknar då ut att basen tar upp 6,024L
Vilka mått har du skrivit in för att få det där värdet?
Jag föreslår att du skippar just den biten att programmet räknar ut hur stor plats elementet tar upp, blir lätt aningen stort värde och dessutom är värdet inte helt pålitligt om man inte anger magnetens diameter och höjd. Bocka för rutan "lock" för både porten och basen i menyn "Interior", då räknar inte programmet med dessa saker.

Jag räknar alltid ut de sakerna själv, går hur bra som helst. Det finns en del "grundvolymer" för hur stor plats en bas tar upp, de använder jag mig nästan alltid av. Undantaget är när basen är väldigt "fet", dvs rejäl magnet och korg. Då lägger jag till 0,5-1 liter utöver grundvolymerna. De här volymerna utgår jag ifrån med bilbasar:
8" bas = 1-1,5 liter
10" bas = 2 liter
12" bas = 2,5-3 liter
15" bas = 5-6 liter
Portar kan räknas mer exakt hur stor plats de tar upp eftersom materialtjockleken ofta inte skiljer mer än kanske 1 mm mellan olika basreflexrör, där utgår jag ifrån:
3" rör = 0,044 liter per cm
4" rör = 0,095 liter per cm
6" rör = 0,2 liter per cm