4793
Sök

Lastutrymme A6 Avant vs. V70 vs. Passat (Köpråd ifrån den kunnige... till oss okunniga...)

4 Inlägg
29 mars 2013
Trådstartare
#21
Fler åsikter (och även sågningar) mottages tacksamt.

Jag inser att Skoda är en bra affär - men jag tänker ändå inte köpa den. Min svärfar har en Octavia 11a? så jag har provkört den, men det blir inte Skoda trots att den är prisvärd. Så vi behöver inte fördjupa oss ytterligare i detta. Tack ändå för synpunkterna.

Rquired:s resonemang angående dragkroken låter rimligt så vi behöver nog inte fördjupa oss i detta mer.

Jag är mest intresserad av de följande frågorna (enligt min tidigare uppställning):

A. +++HELLRE LÄGGA PENGARNA PÅ EN NYARE ÅRSMODELL - ÄN PÅ EN LÅGMILARE (pga att jag kör så lite)???!!! Jag lägger helst mellan 120 000 - 180 000 beroende på vad jag får - ge gärna förslag på vad jag borde satsa på.

F. +++VARIFRÅN KAN JAG KÖPA BILEN? (OBEROENDE BESIKTNINGSMÄN?)
www.bytbil.com, Kvarndammen (www.kvd.se), www.netbil.se, www.blocket.se
Jag inser att det säkert finns en överrepresentation av bilar med defekter när man går in på netbil.se eller kvarndammen - men å andra sidan så görs det i alla fall en viss besiktning vad jag har förstått. sedan om dessa besiktningsmän är oberoende eller inte vet inte jag - men jag kan å andra sidan lika gärna bli lurad av en privatperson på blocket. Köper jag av en bilhandlare så kommer den ju att kosta 30 000 mer - och jag tänkte att (om jag får ett defekt exemplar) så kan jag ändå använda denna mellanskillnad (mellan bilhandlarpriset och privatpriset) och använda dessa för en eventuell reparation ifall något skulle vara fel. M-tester finns inte längre har jag hört - men man kan i princip lämna in den på en bilprovning och få motorn genomgången - problemet är att detta är svårt i praktiken eftersom en privatsäljare vill sälja den så snabbt som möjligt.

G. +++ VILKA BEGAGNAT-FÖRSÄKRINGAR KAN JAG TA EMOT EXEMPELVIS ALLVARLIGA DYRA FEL I MOTORN?
Det finns ju vissa begagnatgarantier på exempelvis Blocket. Fungerar detta i praktiken eller gäller de bara säkerhetsmässiga saker - men att man kanske har olika undantag för allvarliga motorhaverier.

H. +++VÅGAR JAG KÖPA EN IMPORTERAD BIL
Jag har provat automatare på jobbet och tycker detta är en bra idé eftersom jag kör mycket i stadstrafik. Väldigt många av Multitronic-bilarna (automatlådorna) finns i importerade bilar. Vågar jag köpa en importbil?

I. +++ SLUTSATSER
JAG KÖPER EN A6 AVANT SOM GÅTT 7 000 - 11 000 mil. Jag väljer så svag motor som möjligt. Infälld dragkrok. Helst automatlåda (men det blir troligtvis en vanlig  växellåda eftersom det är enklare att få tag på). Jag struntar i om den är importerad. Jag undviker inte kvarndammen. Jag tar någon form av begagnatförsäkring om detta är möjljigt. Jag köper begagnat ifrån blocket, kvd, eller i värsta fall netbil.

J. +++PROBLEMET ÄR ATT JAG FORTFARANDE INTE VET OM DET ÄR LÖNT ATT VÄLJA EN 2008:a SOM TILLHÖR DEN NYARE 2008-2011 - JÄMFÖRT MED DEN GAMLA (VÄLDIGT UTSEENDEMÄSSIGT LIKA) 2005-2008. OM JAG FÖRSTÅR DET RÄTT SÅ BLIR DET ENKLAST ATT SKILJA PÅ DESSA GENOM ATT 2005-2008 HAR RUNDA DIMLJUS - MEDAN 2008-2011 HAR REKTANGULÄRA DIMLJUS. ÄR DET SÅ ENKELT? OM JAG FÖRSTÅR DET RÄTT SÅ SPELAR DET INGEN ROLL VILKEN AV MODELLERNA SOM JAG VÄLJER (gammal eller ny 2008)??? Jag kan knappt se skillnaden på utseendet. Se även, Rquired:s tredje bild på LED där han skrev: "LED: Light emitting diode eller på svenska lysdioder är små ljuspunkter som Audi använder till bakljus och positionsljus fram". Hur vet jag om jag får detta? Tydligen verkar det ha varit tillval tidigare. Om det står LED i annonsen - kommer bakljusen då att se ut på detta sätt? Eller finns inte dessa LED-bakljus före faceliften?

K. +++ KAMREMSBYTE VID 18 000 MIL FÖR EN A6 AVANT 2008? Vissa verkar dock förespråka tidigare byte av kamrem (12 000 mil). Jag läste ett inlägg i ett annat forum: http://www.audiforum.nu/showthread.php?t=42

Tack för alla synpunkter - och poängen är att ni gärna ska förkasta mina resonemang med goda argument... jag har inte investerat någon prestige i detta... jag vill bara lära mig av de som kan mer om bilar.

Tack för hjälpen!
/Pelle
Senast redigerat av kavorka (29 mars 2013)

Dra mig i draken!!!
616 Inlägg
30 mars 2013
#22
Men... du har juh redan bestämt dig för en A6 ? så löp & köp smile
Glad påsk !

Mvh// Okim // Jocke

Audi A5 quattro driver.
2 203 Inlägg
30 mars 2013
#23
Om jag har fattat Audis prisfaktablad rätt så får man innan faceliften LED-bakljus ihop med Xenon strålkastare.
Efter faceliften så blev LED-bakljusen inkluderad i standardutrustningen. (Xenon fortfarande tillval)

Allmänt envis
12 512 Inlägg
30 mars 2013
#24
Jag har inget emot Skoda utan var tvärt om mycket nyfiken på Yeti inför mitt senaste bilköp, men tycker inte att varken Superb eller Octavia har något att sätta mot Audi A6 även om det är riktigt bra bilar i sig. Personligen lägger jag inget värde i fåfänga eller prestige, ok jag ignorerar inte de faktorerna men köper inte en bil utefter dem. A6 är dock mer solid på flera punkter i allt från bättre sydd klädsel till ett betydligt mer moget uppträdande på vägen, Superb bygger på VAG´s lilla platta och det känns när man pressar den lite. Den uppträder ok men med en känsla av överlastad VW Golf där en A6 går som på räls. Men nu spårade jag nog ur lite, Skoda var visst inget alternativ!

A: Jag hade siktat mot en nyare årsmodell och tror att mer mil på kortare tid sliter mindre än vad åldern gör, du kan dra nytta av att en bil med högre mätarställning står lägre i pris och eftersom du kör lite kommer bilen att ha en mätarställning som är normal eller lägre än normalt den dagen du säljer bilen. Då blir det inget minus för dig.

F: Fördelen med KVD (Jag vet inte hur Netbil arbetar, förmodligen likadant?) är att de har inget ekonomiskt intresse i objekten och gör dessutom en noggrann besiktning av dem. De får betalt oavsett om bilen går för 100 eller 300.000:- och vinner inget på att mörka eventuella fel, tvärt om om bilen inte stämmer överens med beskrivningen kan du häva köpet och de får sätta ut den till försäljning igen.

Enligt min erfarenhet är de mycket petiga i sina beskrivningar, de bilar från KVD jag sett har varit i mycket bättre skick i verkligheten än i annonsen. Ett exempel var en bil med en grov repa på motorhuven i beskrivningen, jo tack jag fick leta ett bra tag innan jag hittade en tunn repa (Någon som sopat av snö från huven kanske?) som blev osynlig efter en polering. Som sagt vad jag erfar överdriver de hellre än att riskera att kunden blir besviken och häver köpet.

Nackdelen med KVD och fördelen med bilhandlare eller privata säljare är att auktioner säljer mycket tjänstebilar och beslagtagna bilar från finansbolag eller Kronofogden. Kort och gott bilar som varit transportmedel istället för älskade ägodelar, men undantag finns.

G: Svårt att säga man får nog läsa det finstilta för att se vilka villkor som ställs. Jag hade dock kollat upp bilen innan köp och aldrig litat på en garanti eller försäkring i efterhand, om inte bilens skick fastställts genom exempelvis KVD´s beskrivning eller en bilhandlares skyldigheter enligt konsumentköplagen hade jag gjort ett test hos Bilprovningen till exempel. Kallas Bildiagnos och gick på 1500:- senast jag använde mig av det, tidigare gjorde Motormännen samma sak med sitt M-test men det har i princip utgått.

Kort och gått låt någon göra en bedömning av bilen innan köp och läs sedan på vilka villkor ditt försäkringsbolag har för maskinskada, vilka skyldigheter säljaren har i efterhand och så vidare. Köper du av en privatperson blir det svårare, mycket ansvar ligger på dig och även om säljaren har skyldigheter är det svårare att bevisa eller kräva något i den situationen jämfört med om du köper av ett seriös företag.

H: Ja men tänk på att en importerad bil kan vara svårare att kontrollera än en bil såld ny i Sverige, men det fuskas inte mer med bilar i Tyskland eller Italien än vad det görs här hemma. Jag vet att du inte var intresserad av en BMW, men på märkesforumet www.autopower.se finns en sektion kallad importguiden. Den innehåller mycket matnyttigt om hur en import går till och vad man skall kontrollera, en del metoder kan du använda för att kontrollera en redan importerad bil i efterhand.

J: På standardmodellen är det så enkelt men i samband med sportpaket kan även en facelift ha runda dimljus så Audi gör det inte lätt för kunderna direkt men samtidigt är det positivt eftersom äldre och nyare A6 är varandra lika så blev inte de äldre bilarna (2004-2008) helt plötsligt gamla för att det kom en facelift.

LED-bakljus fanns även innan facelift i samband med Xenonljus fram som Rspeter skrev, jag vill minnas att Audi kallar det paketet för Xenon plus eller något liknande? I verkligheten bör du se skillnaden rätt snabbt, LED använder små och starka ljuspunkter enligt den bilden jag länkade till medan standardlamporna använder klassiska glödlampor.

Rent generellt hade jag siktat mot en facelift, det är en chans för biltillverkaren att åtgärda sjukdomar och förbättra sina bilar under ytan samtidigt som man förändrar utseendet lite lätt. Ofta innebär en uppdaterad bil lite mindre problem och har lite bättre andrahandsvärde så det skadar inte att välja en 2008-2011.

K: Knepigt men Audi-entusiasterna kanske vet bäst? Det är inget man vill göra för tidigt i onödan däremot, inte till en femsiffrig prislapp...

Personligen hade jag siktat mot en så ny A6 Avant som möjligt med så mycket utrustning (Och motor, inom rimliga gränser) du kan hitta inom din budget, eftersom det är en vanlig tjänstebil finns det gott om tråkiga och klent utrustade A6 på marknaden så den dagen du skall sälja bilen blir den lite mer intressant om den skiljer sig från mängden. Och en lite lyxigare A6 är så mycket trevligare att leva med!

Men annars låter dina slutsatser under I helt ok, gå ut så brett som möjligt och se vad du hittar det blir mycket enklare nu när du bestämt dig för vilken modell du vill ha. Om du tittar på lite exemplar och kanske provkör några turer får du dig en bild av vilken motor och vilken utrustning du vill ha, sedan är det bara och vänta på att rätt exemplar skall dyka upp.

Lycka till!

Motorer är som människor; Behöver de andningshjälp står inte allt rätt till.


Sök