Ny maskin till min A-fords kupa! Bygger motor o låda nu!
Detta är då den Corvette 55a maskinen som ska tjänstgöra i min a-ford coupe. Meningen är att total renovera insidan och lämna det yttre orört! Kan bli skitkul projekt! Välkommen med frågor eller tips, eller bara häng med ;)
Sen smask! Så har man ett bulta på fäste, så du kan köra en 40 tals fläskigare ford Axel med öppen kardan och ändå kunna bulta i axeln i original a-Ford bladfjädringen! ;-) och framförallt, kunna kapa bort dom fula plattjärnsbitarna som sitter där just nu! fästet ska sitta på andra hållet, men jag måste kapa bort det gamla först :-)
Okej , en liten uppdatering på denna byggtråd. Jag har fått tummarna loss och fått iväg motorblocket till motorfräsaren, det blir nytt foder i en cylinder, sen går det att hänga i veven, och lite högkompskolvar.
Inga bilder , men det utlovas så fort jag har blocket i garaget igen! ;-)
Okej mina vänner, ett block är fodrat och räddat, redo för ett gäng 283 högkompskolvar :-) Det blev ruskigt bra! Det blev bara ett foder , då resten var helt problemfritt ;-)