4491
Sök

Högtalare i baslåda

2 Inlägg
27 mars 2014
Trådstartare
#1
gokväll smile

sitter här i min stillösa ikea fåtölj och dricker en kopp te från Ica basic. tanken slog mig då att tillverka en slags "multitasking baslåda".

Själva idén var då att man i grunden använder en vanlig baslåda på runt kanske 40 liter, med en 10/12" bas, och vid sidan om har man till exempel tre stycken 5,25" eller möjligtvis 6,5/6,9" om man känner att nu jävlar ska jag visa volvogöran vem som är värst i byn.

I alla fall är tanken att man på något egendomligt sätt ska fortplanta ovanstående och resultatet ska bli något som liknar frankensteins ofödde son.

i ren desperation över situationen var jag illa tvungen att damma av mina medelmåttiga paintskills i en illustrerande bild
http://forumbilder.se/DC7QJ/megabazz3000.jpg

så vad säger panelen?  Är jag galen? jag kan tänka mig att det förmodligen inte kommer bli första pris i ljudbygge på elmia och att ett flertal personer redan gjort sånt här men hur skit blir det egentligen?



Mvh rutti
Senast redigerat av rutti (27 mars 2014)

27 Inlägg
27 mars 2014
#2
Haha härligt idé men varför ha ljud från baslådan? Har man kombi kanske men ändå, förstår inte riktigt varför.

Mercedesforum
http://www.minbenz.se

2 Inlägg
28 mars 2014
Trådstartare
#3
Snarren skrev:
Haha härligt idé men varför ha ljud från baslådan? Har man kombi kanske men ändå, förstår inte riktigt varför.

jadu, bra fråga. Hela "projektet" är väl tänk som att bara testa hur det blir. har fyra stycken 5,25" och en fin tom låda som ligger och skräpar. har redan helt ok ljud i bilen och det här kändes som en kul grej för att få in mer ljud när man ändå har det hemma tongue Dock hade det varit trist om bygget hade låtit som en hund med astma, och jag då hade styckat en finfin baslåda i onödan

Så planen är följande:
1. Köper någon billig bas.
2. Montera basen i lådan
3. Sågar ut passande hål för 5,25orna.
4. Montera 5.25orna.
5. Flytta in spektaklet i 945an.
6. Fira med en enhjulsbörn
7. Förhoppningsvis rockar det så brudarna blir vilda.

27 Inlägg
28 mars 2014
#4
Säger bara kör på då, kan ju bli ett roligt projekt. Förhoppningsvis kommer lär väl någon ljud expert hitta tråden och belysa dig om det är en bra plan eller ej ;p

Men upp med byggbilder så fort du sätter igång kan bli roligt att följa hehe

Mercedesforum
http://www.minbenz.se

1 861 Inlägg
28 mars 2014
#5
Så länge dom inte är i samma utrymme så är det väl lugnt men om dom delar utrymme så kommer du definitivt ha 4st 5.25 slavbasar i lådan! tongue Dom trycks ju ut av basen och ah kan inte göra sitt egna jobb ^^



Sök