Stämmer det som it_mutt skriver. Jag har även för mig att jag läst något om att du bara har 80% av ljuset kvar efter halva livstiden (xenonlampan håller i cirka 3000 timmar), men huruvida det stämmer eller inte kan man ju undra, men det låter logiskt.
Jag har för mig att BMW använder Philips, i alla fall E39 pre-facelift, men både Philips och Osram gör ju kvalitetslampor. Om du har Philips drivdon (ballaster) så bör du använda Philips lampor också för bästa resultat då deras produkter är utvecklade att funka ihop med varandra.
Om du ska byta till starkare lampor så måste du även byta drivdonen. Max på original är 35W. Byter du till starkare lampor så riskerar du böter plus ombesiktning eller i värsta fall registreringsbesiktning beroende på hur grinig konstapeln är.