4739
Sök

Byta högtalare i min Laguna II

328 Inlägg
28 mars 2016
Trådstartare
#1
Tjena, först och främst är jag helt okunnig på billjud, men jag har iaf en Renault Laguna II 2002. Va på en billjuds affär och ville köpa nya högtalare till framdörrarna och pratade med killen i butiken och han sa att det va 6.5" i min bil fram så det va vad jag köpte. När jag kom hem och skulle byta så insåg jag att mina nya högtalare är alldeles för stora för min dörr. Själva högtalarna är lika stora men "ramen" runt mina nya högtalare är förstora och därför får jag inte in den i dörren.

Hur löser jag detta lättast? Vill helst inte byta högtalarna för jag köpte dem på bortaplan och fick väldigt bra pris för dem.

Tack på förhand!


1 786 Inlägg
28 mars 2016
#2
MDF-ring, distansring finns att köpa/beställa online, eller så tillverkar du din egen baffel och skruvar/limmar/spacklar dit. Jag föredrar (Biltema) metallspackel för att det håller lika bra som lim men tar inte lika lång tid att härda.
Senast redigerat av Bassiehof (28 mars 2016)


Sök