Hej!
Som jag sagt tidigare så är det lätt att byta blecken i alla låskolvar på bilen.
Låsblecken har en instansad siffra (0-5) och dessa bleck sitter på rad i låskolven, i olika kombinationer t,ex låsbleck 1, låsbleck 4, låsbleck 4, låsbleck 5, låsbleck 0.
Så när du plockar bort låskolven ur dörren så pillar du försiktigt bort ett av blecken och skriver upp var det satt , i vilken position. Du gör likadant med nästa bleck osv.
Men...skulle du mot förmodan "glömma bort" i vilken position blecken satt så gör det ingenting för du sätter bara in din bilnyckel i kolven och testar med ett bleck. Skulle det vara fel bleck för den positionen så kommer blecket inte att ligga i nivå med låskolvens yta. -Då testar du med ett annat låsbleck.
När alla låsbleck är isatta i låskolven och bilnyckeln isatt ska alla låsbleck vara i nivå med låskolvens övriga yta.
Det här kanske låter krångligt men det är väldigt enkelt när du väl satt dig in i hur det funkar.
Tänk bara på att under låsblecken (i låskolven) sitter små fjädrar! -Tappa inte bort dem! Dessa fjädrar trycker ut låsblecken vilket gör att dörren låses.
När du sätter in bilnyckeln i låset trycks blecken in mot centrum av låskolven vilket gör att låset öppnas.
![https://www1.garaget.org/gallery/images/192/191993/191993-a18395ba9bf5d778eced9ab7d29ee7e3.jpg]()