För att kolla det så ska batteriet helst vara fulladdat eller åtminstone någorlunda laddat. Det första du kollar är att kablarna sitter som de ska vid generatorn, sedan kollar du om laddlampan i instrumenthuset lyser när tändningen är påslagen men motorn är av.
Om laddlampan inte lyser med tändningen påslagen så kommer inte generatorn att ladda som den ska, kanske om du varvar upp motorn till 3000-4000 varv men det är inte säkert.
Om laddlampan lyser så startar du motorn, lyser fortfarande lampan fastän motorn är igång så kan tex regulatorn vara dålig. Mät laddspänningen ändå.
Om laddlampan slocknar med motorn igång så mäter du laddspänningen med endast halvljuset påslaget och tex 1000 varv på motorn, spänningen bör vara 14-14,4V.
Senast redigerat av Drönirettab (27 november 2007)