6056
Sök

Hur fan monterart man dumpen på en 1,8T ?

Egenföretagare
2 496 Inlägg
4 februari 2008
Trådstartare
#1
Tjenare, fick hem min hybriddump idag och vill såklart prova den, så ut i garaget, lyfter bort lite kåpor och börjar kolla efter den, riktigt nybörjare som jag är så hittar jag snabbt något som kan vara dumpen ?
Hade hört att den skulle vara i plast vilket denna var, och att den skulle sitta efter luftburken, mellan motorblocket och strålkastar insatsen, doch är det bara ett inlopp och ett utlopp på den ? ingen vakumslang osv ?

Sedan kollade jag lite mera, och hittade "bakom motorn" alltså den sidan på en längsmonterad motors som är mot kupen en liten ful burk som hade anslutning ner i "motorn" en vakumslang inkopplad och skulle likagärna kunna vara dumpen.

Så ni som bytt, lite kött på benen tack !

OBS det är en 01a, vet att 1,8T är lite olika mellan årsmodellerna

Mvh Emil



http://www.garaget.org/gallery/archive/11105/248727_ysdou9.jpg
Senast redigerat av tsdi (4 februari 2008)

www.handlarbilar.se Fordonsbranschens nya annonsportal

1 867 Inlägg
4 februari 2008
#2
Haha, vi gjorde precis samma fel i kväll, glada i hågen slet vi loss grunkan på luftlslangen som visade sig vara nån pryl till vevhusventilationen.
Dumpventilen sitter bra mycket längre ner, framför hjulhuset typ.
Lättast är att ta sig in under bilen och plocka ner plastskölden där så hittar du dumpen i trakterna framför höger framhjul.
Rakt ner ungefär där pilen pekar, nästan under bilen.
http://www.garaget.org/gallery/archive/13149/248772_c7ly76.jpg
hitta dumpen.
Senast redigerat av Koop (4 februari 2008)

Specialsvarv.se - Hårda bussningar till hårda bilar.

Egenföretagare
2 496 Inlägg
4 februari 2008
Trådstartare
#3
Aha fyfan !

Passade det rakt på ? för jag såg att slangarna vi var och pillade på var alldeles för små för att få plats på dumpens anslutningar smile

www.handlarbilar.se Fordonsbranschens nya annonsportal

1 867 Inlägg
4 februari 2008
#4
Jo det var så jag också kände när vi började också.
Slangarna där nere är riktiga 25mm så dumpen från Dahlbäck passade rakt på iaf.

Specialsvarv.se - Hårda bussningar till hårda bilar.


Sök