4296
Sök

Ni som kör etanolbil - instruktioner ang rengöring av motor invändigt?

Forummoderator
10 576 Inlägg
9 maj 2008
Trådstartare
#1
Har vi några som kör etanolbil på etanol?

Har ni bekymmer med att färgämnet fäller ut och kleggar igen motorn?

problembild:   livsmedelsverket tror att folk äter E85 till lunch, för att förhindra detta så adderar sekab ett färgämne som gör E85 rödaktigt, för då fattar man ju att man inte kan äta det...  eller hur(?!)

hur som haver så har man tagit bort en rengörande kemikailie i bensinen (pim) för att den inte lira ihop med etanol, dvs de 15% bensin som är i E85 innehåller ej pim. Det har till följd att färgen fäller ut och sätter sig som en klibbig yta på insugskanaler och ventiler... påminner om torkat saftkoncentrat.

min bil är inte en bi-fuel från fabrik och jag har således ingen manual som talar om hurvida man behöver rengöra motorn imellanåt.

så frågan är, upplever ni med etanolbilar samma problem? kör ni en tank ren bensin (som innehåller pim) då och då för att förebygga problemet?

-=[Performance by Torpis]=-
Elbil på riktigt - mina minnesanteckningar
-=Lite roligt att de som absolut inte har tid att pausa för att ladda sin elbil har tid att vara online på Garaget 24/7=-


Sök