2311
Sök

Dra pluskabel genom torpeden på Peugeot 307

29 Inlägg
2 juli 2008
Trådstartare
#1
Ehm nu ska vi se, sladden från batteriet till slutsteget ska jag dra nu, men vafasen, hur får jag in sladden från motorrummet till kupén? borde ju finnas något hål någon stans?!?!. nån som har några bra tips hur ni gjort? jag har en peugeot 307a!

MVH Gustav

Bra, Då kör vi!

956 Inlägg
2 juli 2008
#2
Brukar alltid finnas kabelgenomföringar eller fabriks gjorda hål. Kolla ner i motorutrymmet och titta om du ser andra kablar som går igenom torped väggen. Annars om du ser några gummi "pluppar" som sitter på torped väggen som går att pilla bort.

hur kan man jämnföra en volvo 740 mned en sierra helt olika bilar. de är som att jämnföra en katt och ett lejon i styrka ju:S
//snoddas

29 Inlägg
2 juli 2008
Trådstartare
#3
Såg en gummiplupp, e det ok för säkerheten och pilla bort en sån och kötta igenom sladden den vägen?

Bra, Då kör vi!

196 Inlägg
2 juli 2008
#4
ja kötta på bara  wink


29 Inlägg
2 juli 2008
Trådstartare
#5
kenyaboss skrev:
ja kötta på bara  wink

Hahaha skön:P

Bra, Då kör vi!

El- och Instrumenttekniker
2 933 Inlägg
2 juli 2008
#6
En "hönsrav" kan va bra å stoppa i innan du drar igenom kabeln.. Gummigenomföring alltså.. eller bara snitta ett kryss med kniven i gummipluggen


coolcoolcoolcoolcoolcoolcoolcoolcoolcoolcool

240n Goes Inzane!!?PROJEKTTRÅDEN
Volvo V70n 2,4t + BSR STEG 1 = VÄNSTERTRAFIK

198 Inlägg
2 juli 2008
#7
skulle va synd att nöta sönder en kabel i onödan.


Sök