5602
Sök

Tredje året på Gymnasiet, dags för Ungdomsföretag. Tips?

Avstängd
424 Inlägg
31 augusti 2009
#21
Nytänkande är nyckeln. Inte alltid så lätt kanske.. satsa på något som kan tilltala t.o.m den mest gammaldags människa.

team Svineri. Volvos under construction.

461 Inlägg
31 augusti 2009
#22
expect1991 skrev:
von_blad skrev:
Jag skulle satsat på tjänster, du borde kunna hjälpa företag att svarva och fräsa? Ganska enkelt... smile Vet några som gjorde det när jag höll på med UF.

Själv gjorde vi en grej som drar åt byxorna nedtill. Brall kallar vi den, och vi har även designskydd numera. Omsatte ca 60k varav ca 45-50k var vinst. Sålde dem för 40kr/par. Tillverkningskostnaden var gratis då vi hade tillgång till formspruta på skolan, verktyget gjorde vi själva och plasten fick vi av skolan.

Nu är det tyvärr nedlagt då ingen av oss orkar driva vidare det. sad Men designskyddet finns ju kvar, så de är väl bara att starta när man har lust.

såhär ser den ut:

http://www1.garaget.org/gallery/archive/61893/752502_lr5873.jpg
En Brall


Såhär ser den ut när den är på:


http://www1.garaget.org/gallery/archive/61893/752504_4ksp1k.jpg
Brall

Nice grej, enkel och bra. Sånt ska UF handla om, inte sälja någon skit folk redan har bara för att ha något att sälja tongue

Tack! smile Vi slutade på andraplats för bästa innovation 2008, på UF-mässan i Stockholm. Vilket är "finalen" som täcker hela Sverige. Eller hur man ska förklara det. Det är någon typ av SM-final i UF iaf...

Nä, de är roligast med nya uppfinningar... Vissa sålde ju bilvårdsprodukter osv, men de är ju inte lika kul. Dock är det svårt att bara komma på en nya bra uppfinning bara sådär... Utan det är ju lite tur och träff att man kommer på något.

BMW - Better Make Way

461 Inlägg
1 september 2009
#24
steifan skrev:
Brall, är det för cykelgeeks som inte har kedjeskydd eller? tongue lol

Ja, det också, men vår huvudmålgrupp var/är ungdomar som gillar att stoppa in byxorna i strumporna (= inte snyggt och väldigt vanligt). Även de som har problem med för långa byxor. Jag har själv ganska korta ben, så jag köper i stort sett alltid byxor som är för långa, och brall funkar bra för att få dem sitta uppe så man inte trampar på dem.

BMW - Better Make Way

453 Inlägg
1 september 2009
#25
var går du på kattegatt i halmstad eller har dom industri program i laholm med? smile

1 150 Inlägg
2 september 2009
Trådstartare
#26
Timjoh skrev:
var går du på kattegatt i halmstad eller har dom industri program i laholm med? smile

Jag går i Laholm smile

I take my life with a pinch of salt
a slice of lemon
and a shot tequila..

1 150 Inlägg
2 september 2009
Trådstartare
#27
Tack för alla svaren, inte dåligt.. Jag vill ju helst komma på något som inte redan finns och förhoppningsvis tjäna en hacka på det med.. Men vi får la se vad som händer och sker.. Tack för alla tips, fortsätt gärna!

S_Henjer

I take my life with a pinch of salt
a slice of lemon
and a shot tequila..


Sök