kolla om det fins någon olja, det läckte på min 850 förut så fylde jag på nytt, då blev den bra igen, men som sagt kolla så det inte läcker, för det går ju inte att köra runt så, problemet måste ju fixas
Det kan vara separat behållare, tex gamla BMW har separat men volvo 940 har delad behållare. Det troliga är att det läcker, kan också vara dåliga packningar i kopplingens huvudcylinder.
Det är aldrig försent att förvärra ett dumt beslut...
Jag luftade slavcylindern, den som satt på kopplingen ovanpå växellådan. Två gånger gjorde jag och sen var det klart, kopplingen fungerar som en dröm nu. Vet inte om det är samma cylinder som bromsoljan eller en separat? Men tror det är ok ändå för redan andra gången jag luftade kom det olja så det kan inte ha sjunkit så mycket. Nu tar kopplingen nästan för högt:)