5554
Sök

Min l200 -07 går upp i tempratur??

10 Inlägg
27 augusti 2011
Trådstartare
#1
Någon som kan ha nå tips på vad de kan vara för fel.
när jag kör sakta typ i stats trafik går tempen på bilen upp.

Väldigt tacksam för tips har bytt termostaten men ingen skillnad.

Skrotsamlare
4 031 Inlägg
27 augusti 2011
#2
Har du elfläkt eller vanlig? Kolla funktionen på dessa, en viss förhöjning av tempen är normalt så länge den inte kokar men om den inte gjort så tidigare så är det ju nåt knas.

Det är aldrig försent att förvärra ett dumt beslut...

10 Inlägg
27 augusti 2011
Trådstartare
#3
har vanlig fläk,t tempen stiger hela tiden tills den börja koka men om man kör lite fortare så går tempen ner direkt. har aldrig kört så länge med bilen så den har hunnit börja koka..

Skrotsamlare
4 031 Inlägg
27 augusti 2011
#4
Det sitter väl troligen nån form av koppling på fläkten som har sagt upp sig. Det finns lite olika lösningar men det är inte ett ovanligt problem & ger precis de problem du beskriver. Kolla att du har motstånd i fläkten när du drar runt den.

Det är aldrig försent att förvärra ett dumt beslut...

10 Inlägg
27 augusti 2011
Trådstartare
#5
ska kolla upp de. jag hade funderingar på om de kunde vara vattenpumpen som inte pumpade runt ordentligt.

Tack för tips.


Sök