Om jag skulle påbörja en kurs i början av januari för detta (C-körkort) - skulle jag då kunna få ett kort innan den här tiden? Alltså, räknas påbörjad utbildning så att säga?
Rent allmänt så är det att även om man har ett C-kort nu så är det 20års gräns på tung tung lastbil alltså över 7,5ton ett undantag är om man har YKB:en då är det 18år. tror alla transport gymnasiums elever kommer ha det så i fortsättningen utan att läst din länk.
Har för mig det var nåt ålderskrav när jag tog mitt 98 Fick mitt vid 18 års ålder o fick nåt dispanskort pga åldern . Detta var genom skola så kanske man ej kan få samma om man tar det vanligt
Om du inte är tokförbannad har du inte koll på vad som pågår
Är det inte andra regler för privat körning? Dispansen gällde väl bara yrkesmässig trafik om jag ej minns fel,, Är många år sen nu så minnet är inte det bästa
Om du inte är tokförbannad har du inte koll på vad som pågår