4951
Sök

Vilka lampor ska jag köpa?

469 Inlägg
17 mars 2013
Trådstartare
#1
hej jag har en v70n 2007:a som jag vill köpa lite nya bättre lampor till, jag hade tänkt byta positionsljus fram och skylltbelysningen till led och blinkerslamprna i backspeglarna till led som lyser orange fast inte är orangea glas.

det jag undrar är vad för lampor måste jag ha för att inte få problem med bilens "trasig lampa varning"?
måste det vara med ballast?
lampkontakten är W5W

bra länkar uppskattas big_smile

väldigt tacksam för svar!

"tänk på att även världens starkaste man får ta i när han skiter!"

Tesla Senior Technician
2 307 Inlägg
17 mars 2013
#2
Inga problem med p-ljus å skyltljus då dessa inte övervakas. Blinkersen kan bli problem men där rekomendrar jag att du använder silvriga glödöampor som lyser orange istället.

Dom flesta LED lampor på marknaden håller usel kvalite dessvärre.. Förmodligen e Biltemas några av de bättre.

The faster you go the closer you are to heaven. Mitt egna ordspråk
Proud Member of Team Trailer Trash

469 Inlägg
18 mars 2013
Trådstartare
#3
okej vad bra då är det bara att klicka in på xenonkungen och beställa smile men blinkerslamporna vart finns det att få tag på silvriga med W5W sockel? fram och bak är ju inga problem men i backspegeln är det W5W =/

"tänk på att även världens starkaste man får ta i när han skiter!"

* Voff voff *
11 268 Inlägg
18 mars 2013
#4
Biltema har silvriga w5w för kaffepengar. Har så´na i min V70 -07.

//Brådhis

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...

469 Inlägg
18 mars 2013
Trådstartare
#5
okej då ska jag ta och kika in där smile

"tänk på att även världens starkaste man får ta i när han skiter!"


Sök