Goddagens! Lånar denna tråden då jag har samma problem som trådskaparen.
Köpte mig ganska nyligen en S40 T4 01:a (BSR steg 2)
Problemet som nu har uppkommit (eller blivit så tydligt att jag märkt det) är att motorn rycker och tappar kraft vid hårdare acceleration, när turbon fått upp laddtrycket. Kikade på tändspolarna och där fanns en tydlig spricka på båda två.
Så det är bara att skaffa nya och byta, inga konstigheter där.
Men jag har har en del frågor av ren nyfikenhet som jag inte har hittat svar på:
Problemet är mycket tydligare då motorn är varm. Nystartad (rullat 500m till större väg typ) så hackar den knappt alls. Turbon laddar ca 1.2-1.3 bar. Med varmkörd motor klarar den inte av att ladda mer än ca 0.9-1.0 bar innan det börjar hacka. Någon teori om varför denna skillnad mellan varm och kall motor?
Varför märks inte problemet då man kör "snällt"? Använder motorn starkare spänning till tändstiften när man pressar den, och strömmen då hoppar ut i motorns gods genom sprickan istället?
När motorn hackar, är det för att den inte tänder i en viss cylinder alls eller vid fel tidpunkt?
Om jag fortsätter använda bilen i nuvarande skick men kör "snällt", finns det någon risk att problemet förvärras eller att något annat tar skada?
Senast redigerat av TalusYumYum (12 december 2013)