6142
Sök

Kan slutsteg bränna generator?

5 932 Inlägg
23 december 2014
Trådstartare
#1
Konstig fråga kanske men jag har ett konstigt problem/sammanträffande.

Jag har haft 3st bilar där generatorn har farit på (Volvo 345, 244, 245 och alla har haft original Bosch 55A generator).

Det enda bilarna har gemensamt är att alla har haft 55A generator och alla har jag haft min bas och slutsteg monterat i.

Generatorerna har alltid laddat bra med ström (13,8-14,5V) men allihop har helt plötsligt en dag slutat ladda ordentligt (11-12V) efter jag haft bas och slutsteg monterat i någon månad.

Alla kablar har suttit fast och det har inte hjälpt att byta varken batteri eller laddningsregulator. Därför misstänker jag att det är något fel i slutsteget som gör att det bränner generatorn då det känns långsökt att generatorn skulle fara helt huxflux på 3 olika bilar inom ett år.
Generatorn i 345an hade hängt med i 13000mil, generatorn i 244an hade hängt med i 36000mil och generatorn i 245an hade hängt med i 23000mil så det har ju inget med miltalen att göra.

Skulle gärna vilja veta om det är möjligt att slutsteget kan bränna generatorn innan jag köper en ny generator så inte den bränns också.

Slutsteget verkar det inte vara något fel på för det driver på basen tillräckligt bra utan några som helst oljud eller dylikt.

Frågan är då alltså:
Kan slutsteget vara felorsaken?


414 Inlägg
23 december 2014
#2
55A är ju "ingenting" så det kan säkert vara att du har lastat generatorn med mer än vad den vill

En stor fet kondensator mellan batteri och steg kanske skulle kunna förlänga livet på generatorn lite men 55A känns ändå som det är lite klent om man har mycket ljud.

5 932 Inlägg
23 december 2014
Trådstartare
#3
Mycket och mycket, slutsteget har en RMS-effekt på 300W.

Märks inte ens på lyset när jag krämar på mycket bas så en kondensator känns onödig.

Kommer byta upp mig till 80A-generator i alla fall, vill bara inte bränna den ifall det är något skumt med slutsteget.


412 Inlägg
23 december 2014
#4
300W/12V=25A
Så den drar 25A på RMS alltså när du spelar normal högt så ja det är garanterat den som steker generatorerna!
Köp en 80A så har du fixat biffen wink


5 932 Inlägg
24 december 2014
Trådstartare
#5
Jaha så det är det som menas med rms (är tyvärr dåligt insatt i billjud), hade för mig rms var högsta stabila effekten steget kunde ge ut.

Inte konstigt slutsteget driver min lilla 10" bas så pass bra tongue


Då får det bli byte till en generator på minst 80A och grövre laddkabel smile


412 Inlägg
24 december 2014
#6
simlar skrev:
Jaha så det är det som menas med rms (är tyvärr dåligt insatt i billjud), hade för mig rms var högsta stabila effekten steget kunde ge ut.

Inte konstigt slutsteget driver min lilla 10" bas så pass bra tongue


Då får det bli byte till en generator på minst 80A och grövre laddkabel smile

Jag är inte heller så insatt i ljud men det är så jag har fått för mig det iaf smile
Kan inte säga om du eller jag har rätt men jag är säker på att det är att generatorerna har varit för små och fått jobba ihjäl sig smile



Sök