Efter att bilen stod parkerad i några timmar så ville den ej starta. Startmotorn gick runt och allt lät normalt i övrigt. Precis som om den inte skulle ha bensin, den står bara och tuggar.
Batteriet kan uteslutas, verkade orka dra runt startmotorn de 5 första gångerna jag försökte starta bilen. Har även fått starthjälp men det står bara och tuggar.
Aldrig varit något problem innan och den har bensin. Efter att jag försökt få igång bilen så lyser nu batterilampan (urladdad efter alla startförsök) och oljelampan (eftersom den inte startar?).
Kan ha fyllt på med lite för mycket olja ett par dagar sedan, kan det orsaka att den bara slutar starta?
Vad jag förstått kan det annars vara tändstiftet, vevaxeln, tändkassetten, bensinpumpen eller kanske någon säkring?
Har ni något tips ifall något går att kolla över lite enkelt? Lite trist att bogsera den till verkstad utan att ens veta vad som kan vara fel.
-
Saab 9-3 Sport E 2.0T -02
~16k mil
Senast redigerat av Lalex (14 maj 2017)