5932
Sök

Audi A6 -10 C6 Ingen el på högersidan

2 Inlägg
7 november 2019
Trådstartare
#1
Tja!

Har en Audi A6 -10 (C6) som elen strular med på båda dörrarna på högersida, kan inte ändra de elektriska speglarna, går ej att låsa någon av högerdörrarna och går heller inte att dra ner rutorna. Fram och baklyse fungerar på högersida, har försökt leta om det kan vara en säkring men inte hittat något om det. Någon som har en aning om vad felet kan vara? Alla tips uppskattas!

7 281 Inlägg
7 november 2019
#2
Det är väl inte helt ovanligt att allt sånt där går genom förardörrens knappsats först.
Har du fönsterhissknappar, lås/lås uppknappar och spegelstyrningen på förardörren så hade jag börjat med att kika på anslutningarna där och eventuellt byta ut knappsatsen där.


6 630 Inlägg
7 november 2019
#3
Hej!
Och hjälper inte ovanstående så kolla kabelgenomföringen i dörren vid gångjärnen. Där får kablaget "röra på sig" när dörren öppnar vilket gör att kablarna kan gå av.



Sök