3775
Sök

AC kondensor som intercooler

11 Inlägg
13 maj 2023
Trådstartare
#1
Tjenare!


Jag har en snabb fråga kring AC kondensor, jag har en Volvo 740 -88 som haft ett AC paket i sig men har blivit borttaget.

Jag har nämligen AC kondensorn kvar framför motorkylaren och den är inte kopplad till något alls och den är bara där. Jag undrar då om jag kan använda AC kondensorn som en intercooler för en liten turbo. Skulle det fungera någorlunda eller inte alls? Har sökt lite online men hittar inget rakt på sak svar till min idè och hitta mig då hit.

Det jag har hittat online är att en AC kondensor har samma egenskaper som en intercooler, båda två ska kyla. Men de har olika syften enligt det jag läst. Så jag är riktigt osäker på om min idé fungerar eller inte men hoppas det finns svar här.

2 350 Inlägg
13 maj 2023
#2
Har du sett hur stor storlekskillnad det är på hålen i anslutningarna på en kondensor jämfört med en intercooler? tongue
Senast redigerat av Xebers76 (13 maj 2023)


11 Inlägg
13 maj 2023
Trådstartare
#3
Ååh, haha jag tänkte inte på det, det är rätt mö skillnad, aja tack för svaret big_smile Jag tänkte inte så mycket hahaha

3 107 Inlägg
13 maj 2023
#4
Mja, rören (om vi kan kalla dem det) i en intercooler går rakt igenom kylaren.
I en kondensor så går RÖRET som i S mellan ingång och utgång. smile
Senast redigerat av Jesper328 (13 maj 2023)



Sök