2857
Sök

Volvo 850 kombi från 1996 rustas upp

Denna bil ska bli en året runt bruksbil, alla små skavanker ska fixas upp och bilen hållas i skick.

Från Finland
11 497 Visningar
Uppdaterades senast idag 10:31
274 Inlägg
för 21 timmar sedan
#61
Ser riktigt bra ut, imponerande att du bockar egen plåt till framskärmarna måste jag säga. smile Det ser ut att vara en fin bil som förtjänar sin glans!


Från Finland
427 Inlägg
för 9 timmar sedan
Trådstartare
#62
Plåtarbetet var ändå det lättaste och roligaste momentet smile Jag vill tipsa om Fitzees Fabrications på youtube om man är intresserad att göra eget plåtjobb med liten eller improviserad utrustning.

Spraymålningen och spacklandet är nog ett riktigt slitjobb men vägrar man betala andra för att göra jobb åt en så vad gör man?
Senast redigerat av DennisCA (för 9 timmar sedan)

Professionell nybilshatare

* Voff voff *
10 994 Inlägg
för 1 timme sedan
#63
DennisCA skrev:
Jag hade hört att V70 listerna skulle va lite annorlunda i designen och förbättrade men de ser ut som kopior av 850 listerna

Tidiga 850 (tror det var 92-94) har släta lister och saknar skåran som gör att smutsvattnet går upp på taket istället för ut på sidorutorna. smile En 96:a, som du har, har samma konstruktion som V70 så därför märker du ingen skillnad. smile

The evening sun touched gently on the eyes of Lucy Jordan...


Sök