Hehe oyeah! Vi har precis försökt få allting att passa i E28an nu under kvällen men lite problem blir det men som det ser ut nu så behöver vi kanske inte svetsa om varken grenrör eller downpipe.. eller ja downpipen och screampipen kanske får ändra vinkel lite på men vi får se.. nu måste ja typ hem o sova! Tack för idag och hoppas du hittar en ny schysst maskin!
men..? vad hände med förgasar-motorn? :o förresten, en polare till mig sa att dessa motorer var i princip samma som m30b34-motorn (eller vad den heter i 535..?), men vad är det som skiljer dom åt? mvh
Ja, vad hände? :P njae, att motorerna är lika är väl sant på ett sätt men innanmätet skiljer sig rätt så bra. Enligt mig så är det 2 helt olika motorer.
jag satt och väntade på filmer på en ordentligt inställd och vass dellorto-motor och nu börjar du pilla med turbo..? :P jaha okej. mycket som skiljer sig med oljekanaler och såna saker antar jag, eller? jag kan tänka mig att m30b34 inte har oljekylda kolvar medans m106'an har det t.ex... tänker jag i rätt spår? :)
Hehe, jag förstår dig men jag kunde inte passa på den chansen jag fick när det gällde köpet av M106'an. Ja, du är inne på exakt rätt spår. Oljesprut under kolvarna hör inte direkt till vanligheten på BMW's äldre original motorer :)
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera