Tackar :) Blev grymt mycket bättre flöde i rören. Ska ta en bild på hur original luftbox ser ut invändigt. Nu är det 3" från munstycket i grillen hela vägen till turbon.
Ska ner på posten å hämta ut mitt från BMC nu :) är grymt sugen på Elevate röret med kommer väl förmodligen beställa ett snart.. Ska bli intressant att se hur den ser ut inuti!
Ja du kommer bli förvånad :) Kan säga att instruktionen för Elevate röret är framtagen för Volvo.. Focusen är det mycket sämre med plats och där sitter dessutom fjäderbenstag på Focusen. Se till att ha tillgång till lyft för du måste ner underifrån för att spänna slangklämman på turbon. Jag provade uppifrån. Det gick bra, men fick inte i röret i silikonslangen. Så jag fick sätta fast silikonslangen på röret och sen trycka dit allt. Det underlättar även att plocka av plasten vid torkarna.
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera
Rapportera