6 608 visningar (1 idag)
Uppdaterad 10 oktober 2010
Skapad 30 augusti 2009
Effekt / Vridmoment
40 hk / NmMotor, vxellda och avgassystem
rak vattenkyld 4a med sttstnger. monterad bak i bilen och med kylaren monterar framfr motorn. gordini har fyra vxlar mot tre p den vanliga.
den gr mycket fintEffekt och prestanda (ingende)
motorn r p 845cc och r en gordini s den lmnar 40hk mot 30hk p den vanliga.
Vanlig Gordini heter 1091 och vrsta modellen hette 1093 kom ca 50 till sverige de hade 55 hk. fanns ven 2 st bilar som byggdes av svenska renault tror de hade 75 hk.
Ganska ettrig och varvvillig motorChassi
spirall fjdrar runt om och ett chassi som klarat sig vldigt bra frn rost. sttdmparna r som dliga cykelpumpar dvs. helt slut.Flgar, dck och bromsar
145/15 r vl inte gjort fr s dr vldans hga farter "ler" bromsar r trummor runt om och r helt ur funktion fr tillfllet.Interir / Inredning
tidens tand har visat sig och kunda vara i bttre skick, jag tror att det kan vara lite svrt att hitta inrednings detaljer att kpa.
sitter tv extra strmbrytare och en kontroll lampa monterat p panellens underkant som tidigare varigt till extraljus och eftermonterad bakrutedefroster.Bilstereo och multimedia
sitter en fungerande radio av mrke blaupunkt "mono"Exterir / Styling
tycker att den har en underbar patina och coola kapslar.
skulle nska mig ett par underbara feta alu flgar i 13 tum det blir s himla frckt p dessa, det finns att kpa i frankrike men kostar mer n bilen tyvrr..Framtidsplaner
det har inte blivit ngon renovering n jag ska slja den istllet
planen r i frsta hand att renovera bromsarna och montera friska sttdmpare sen ska ven frgasaren renoveras eller bytas mot en fabriks ny.
saker till en rejl service.vrigt
Bilen blev besiktigad senast 20e nov 1975!!
en gare mellan -63 och -69 nsta gare mellan -69 och 2002 garen var fdd 1908 och satte tofflorna 2002 och hans som rvde bilen och slde den till en handlare 2007 och nu 2009 kpte jag den, s i praktiken har den bara haft tv brukare och den har varigt avstlld sen -76
jag har haft igng motorn och kollat ver elsystemet och det nda som inte fungerar r tankmtaren, tyvrr saknar jag vrmepaketet och domkraft inkl. verktygen till den.
alla papper finns sparade sen den var ny typ bes. papper och kvitto frn service o reparationer.