2813
Sök

Ferrari 348 TB (1991)

...passade på att byta vattenpump samtidigt.
1 121 visningar
9 kommentarer
Bilden publicerades 1 oktober 2012
för 13 år sedan
ser dyrt ut om man skulle lämna in den. plocka isär hela bilen typ:D konstigt att dom itne kör med kedja då? men dom tjänar pengar fy fan:D
för 13 år sedan
fy fan min kostar nog bara 12 tror jag en vild chansning:d
för 11 år sedan
Inte värre, man har ju hört om "stora" service på bilar som kostat norr om 50 000. Kanske bara är snack iof. Kvittot från kamrems-servicen på 300an sist låg på 1 700 ? så inte allt för långt ifrån 20k :)
för 11 år sedan
njae?vad gäller Lambon så ligger den på ca 7 vartannat år och ca 17 det andra året. Koppling ca 50-70 inkl. arbete men min har nu hållit i ca 4000 mil. Viskon ca 40 inkl arb?(den tål inte riktigt piruetter och jag har bytt 3!) I övrigt har en Ac-pump gått sönder men bortsett från det har den funkat över förväntan.
för 13 år sedan
Har du möjlighet att trycktesta systemet innan du hänger tillbaka motorn så är det inga fel att göra det med tanke på att kamremmen går på vattenpumpen... Att packa om vattenpumpen är ett nattmörker! Var fick du tag i pumpen btw?
för 13 år sedan
Bytte vattenpumpen samtidigt när allt redan var nere...lika bra tänkte jag. Köper alla delar av Select Cars i Skåne.
Rekommenderade bilar


Sök