Cosmos Truckdriver
Cosmos hade bilen mellan juni 2015 och oktober 2016 (såld)
5 122 visningar (2 idag)
Uppdaterad 23 oktober 2016
Skapad 12 juli 2015
Effekt / Vridmoment
315 hk / 630 NmMotor, växellåda och avgassystem
430 V8 med en 3 växlad Cruise-O-Matic låda.
Allt originalEffekt och prestanda (ingående)
315 hästar och ett sjukt vrid, räcker gott i en glidarbilChassi
Original, har suttit luftfjädring fram det enda som saknar är luftbälgarna allt annat sitter kvar.Fälgar, däck och bromsar
9.50-14 Diagonaldäck på original plåtfälgar, med andra ord inget kurvmonsterInteriör / Inredning
Omklädda säten 2014 i svart skinn, resten av inredningen behöver lite fixBilstereo och multimedia
En gammal Alpine cd med en centerhögtalare under instrumentbrädan, blir nog nått mer men duger så längeExteriör / Styling
Den enda styling ska väl vara den diskreta pinstripingen dåFramtidsplaner
*Snygga till alla småskavanker utvändigt
*Fixa resten av inredningen
*Översyn av elen som är allt annat än bra just nu
*Ev. luftfjädring och några feta fälgarÖvrigt
Detta är en av fyra registrerade 61a cabbar i Sverige, trodde inte att den va så ovanlig så fick en chock när svaret från bilregistret kom.
Köpte den i Skellefteå och körde den dom 50 milen hem utan problem med en förbrukning på 1,5l/mil i ca 90km/h.
Det roliga (iaf i efterhand) är att när vi sitter där och kommit överens om pris m.m. så det bara är överföringen av pengar kvar så kommer jag på att jag inte har någon bankdosa med mig, vilket innebär att jag inte kan föra över några pengar där eftersom det va lördag hade ingen bank öppet heller.
Men efter lite diskusioner, Swishande hit och dit och ett besök av en bankomat så fixar jag fram ca 20% av köpesumman kontant och ägaren accepterar det och jag får ta bilen med mig hem mot att jag för över pengarna direkt när jag kommer hem och skickar en bild på att överföringen är genomförd.

