3 635 visningar (1 idag)
Uppdaterad 1 september
Skapad 9 juni 2025
Effekt / Vridmoment
400 hk / 600 NmMotor, växellåda och avgassystem
Bilen hade sina forna glansdagar i Nebraska, där den fick körförbud i början av 80-talet. Sedan gick de utför.
Ett fullkomligt lik ej värd att räddas, var motiveringen till att den stog i förfall under bar himmel i Ohio. Rensad på de mesta av värde. Tills tiderna ändrades, och även detta exemplar måste räddas. I grunden en välutrustad Charger, ljusgrön metallic, grön vinyltop, vit inredning med bucket seats, golvspak, mittkonsoll, remote mirror, Radio, Air Condition, tonade rutor, blink indikatorer på huven, krängningshämmare och sport fjädring. Allt som en high option Charger bör ha. Men efter en lång tid på en bilskrot i staterna så har de mesta försvunnit. Den kom nyligen till Sverige och fick en 440 och 727, samt renoverade bromsar och tillräckligt funktonsduglig för att reggas in. Där efter har den fått en varsam renovering och komplettering för att bevaras som en "original Patina bil"Effekt och prestanda (ingående)
I grova drag 400hk på vevaxel. En std 440 som blivit lite uppskrämd med en roligare Kamaxel. En 727 tourqe flite med shift kit. Original chassie, bromsar och hjulupphängning. Allt renoveras och får vara original.Interiör / Inredning
Original med bucket seats och mittkonsoll. Även R/T hade mittkonsollen som option, inte standard. Så det är kul att den är helt original här. AC, light package, remote mirror, AM radio.
De flesta Charger va "high option" som denna, då de var Chryslers flaggskepp inom muskel bilar.Framtidsplaner
Planen är att bevara och återställa så mycket original som möjligt, även om skicket är väldigt dåligt. Byt bara ut den plåt som absolut måste bytas, och bättrings lacka så små partier som möjligt, och låt så mycket som möjligt av den originala lacken vara kvar, även om det innebär att bilen ser ut som kriget på utsidan.Övrigt
a6 - center console
b4 - bucket seats
h7 - Hood mounted turn signal
m6 - remote mirror
A1 - 26" radiator
H1 - power brakes
R1 - AM radio
S1 - Air conditioning
T7 - Tachometer
X1 - tinted glass
Y4 - green vinyl top
2-5 - drip rail mouldings
3-0 - Belt mouldings
7-8 - wheel lip mouldings
AX-68 - 8 3/4 rear end 3.55 ratio suregrip
TRM-C6D - bucket seats, white and green
PNT-FF1 - light green metallic, green top
UBS-W - upper door frame White
XP29 - Charger Premium price class
41 - 318cui 230hp
5 - 727 tourqe flite standard
38 - 14" redlined steel belted wheels
304 - march the 4:e manufactured
163950 - Shipping order number

