1 000 visningar (2 idag)
Uppdaterad 29 maj
Skapad 1 november 2025
Effekt / Vridmoment
88 hk / 147 NmMotor, växellåda och avgassystem
Triumph 1,85 enkelförgasare, kombinerad med den inte jätteinspirerande Borg Warner BW55-lådan.Effekt och prestanda (ingående)
Nåja, nu skall vi inte ta i här. Dock var jag lite förvånad över att vridmomentet är så pass högt, trots allt.Chassi
Direkt från 70-talet.Fälgar, däck och bromsar
Original plåtfälgar med fälglock och snobbringar i krom. Toyo 310-däckInteriör / Inredning
Tyvärr solblekt och spröd, lär nog bli svårt att hitta en bättre till bra prisBilstereo och multimedia
Hahahahahaha. Nä. Eller, tja, en tidstypisk Philips mono-radio med en enda högtalare på instrumentbrädan. Duger för P1Exteriör / Styling
Hm, nä. Eller, tja, snobbringarna då kanske?Framtidsplaner
Härligt med en bil som inte behöver vare sig skattas eller besiktigas mer. Bara låta vara påställd och ta en tur när andan faller på och vädret är rätt.Övrigt
Otroligt välhållen 99a i originalskick. Inte omlackad, inte rostlagad. Undersidan är fantastiskt fin. Visst är lacken matt och det finns ytrost, men plåten är alltigenom solid.
Bilen spenderade sitt "aktiva liv" i Luleå vilket troligen har bidragit till det fina skicket.

