Här kommer lite avslöjande ang Loadeds instrumentbräda som kanske stillar lite nyfikenhet och ger förståelse för komplexiteten när man måste välja utifrån bilder och idéer man går omkring med i huvet ;)
1. Här kommer läggas en signering av Richard Göransson tillverkad i alu, som åxå visar vår tid på Nürburgring och med avbild av Nürburgringbanan. Hur den skall se ut vet vi inte ännu. Kanske blir det annat mtrl val åxå. Den kommer försänkas ner.
2. Här kommer det hända lite spännande saker som inte helt kommer avslöjas innan Elmia :)
3. Listen på instrumentbrädan kommer bli i antingen kolfiber eller titanium.
4. Underdelen på instrumentbrädan kommer kläs i alcantara/alcantra med detaljer av tråd i annan färg och dubbelsöm.
5. Denna del på instrumentbrädan kommer avgjutas i kolfiber och sedan monteras tillbaka ELLER så blir den åxå i Alcantara/alcantra. Det hänger lite granna på helheten och vad valet av mtrl sm kommer på 6:an.
6. Här är det chans att vi skapar en egen design i kolfiber där original knappar och detaljer sänks ner i kolfibret. Komplext jobb om man inte bara sätter en platt som böjs svagt...vilket inte kommer ske ;)
7. Navet på ratten kommer KANSKE bli i kolfiber eller så blir det i alcantara/alcantra.
![https://www1.garaget.org/gallery/archive/83948/522570_ptxfvn.jpg]()
Som sagt, detta är bara instrumentbrädan :) Sedan har vi resten av inredning. Jobbet kommer kunna följas i Loadeds egen tråd men det släpps lite info då och då HÄR åxå om tankar och idéer så ni besökare kan hålla ihop de bilar som jobbas med i Pauls 8-ball projekt.
Utan Pauls projekt så hade INTE Loaded visats på Elmia.
Ops...glömde nästan, överdelen på instrumentbrädan kommer antingen få alcantara/alcantra eller bibehålla sin originalyta. Detta lite beroende på om vi känner att det blir tillräckligt bra med att bara köra med alcantara/alcantra på underdelen (5).