dbakuten skrev:
jonash skrev:
Drönirettab skrev:
Xmax är hur många millimeter av talspolen som befinner sig utanför topplattan åt ena hållet, i viloläge alltså.
Låt oss säga att talspolens totala höjd är 35 mm och topplattans tjocklek är 7 mm, då innebär det att sammanlagt 28 mm av talspolen befinner sig utanför topplattan. 14 mm är ovanför och 14 mm är nedanför. Xmax räknas ju åt ena hållet, vilket gör att Xmax i detta fall blir 14 mm.

Lite sen.
Eh...ni har totalt glömt underhängda spolar.....dvs både du och Björn.
Tänkte att vi inte ska röra hop det för mycket för alla "experter" med 0-Xmax

Alla konstruktörer har olika sätt att konstruera sina basar på. Vissa styva vissa är mjuka, Vissa har lång Xmax vissa har kort Xmax ja listan kan göras lång men en sak är jag 100% säker på att det perfekta basen som kan allt och är bäst på allt finns inte och kommer aldrig att finnas.
MVH//Björn
Helt sant, men just när vi pratar om Xmax, och spolar, så är den underhängda spolen den som faktiskt är mest linjär, och bättre än den som ni visade på bild. Nackdelen är ju att för varje varv som hamnar utanför förlorar man mer procentuellt i styrka.
(för den som inte vet vad en underhängd spole är, så om ni tänker er Björn skiss, där han berättade om varven på tråden utanför magnetgapet, så har en underhängd bas ett magnetfält som är längre, med tråden helt innanför gapet i viloläget. Xmax blir då hela gapets längd minus trådlängden)
//Jonas
Svensk Mästare 2007 och 2008 i billjud
Svenska Bilstereoförbundet - anordnar SM i Billjud
http://www.bilstereoforbundet.se
Grundare av N-core, tillsammans med en annan rauk!