Och ni som inte vet vad BPU på en supra står för kommer en förklaring här:
BPU- Basic Performance Upgrade ( org dubbelturbo)
APU-Advanced Performance Upgrade (singel, hybrider, stora dubbla turbosar)
Bpu består av fullt avgassystem, luftfilter och laddtryckshöjning.
Allt utöver detta fylls på med + bakom bpu.
Således monteras intercooler, kamdrev, bränsledator, tändningsdator, kammar etc så blir bilen bpu +, ++, +++.
Jag har en full bpu.
Men istället för att ha en massa plus klasser för bpu supra så brukar man i USA prata om snabbaste STOCK TURBO supra vilket betyder ORIGINAL TURBOS.
Jag har en jap spec supra och för att kunna vara med och tävla om snabbaste bpu/stock turbo supra så var jag tvungen att konvertera till euroturbosar som är dem största stockturbosarna till supra.
Med detta så behövdes mer bränsle till dem större turbosarna varvid vi monterade dit euro 550cc spridare till skillnad mot jspec 440cc.
Detta drar med sig att nånting måste göras åt styrenheten. Antingen en piggyback likt map ecu, apexi afc, greddy imanage el liknande. El en ny databox likt AEM, Authronic, Motec, Linc etc.
Valet för mig föll på ett AEMv2PaP.
Sjukt nöjd och bilen går RUSKIGT bra!

"Det handlar inte bara om att bygga en snabb bil, det handlar om att bygga den bra så den håller!"