5547
Sök

Sportratt Volvo 965

3 Inlägg
3 juni 2010
Trådstartare
#1
Hej! Är på jakt efter ett rattnav till volvo 965 -96, Någon som har en aning om vart man kan få köpt ett som passar?

Riktiga bilar styr fram! Och driver bak

1 658 Inlägg
3 juni 2010
#2
850 orginalratt passar rakt på i en 960 så då borde således 850 rattnav för sportratt också passa smile . Men varför sportratt i en lyxbil? tongue


3 Inlägg
3 juni 2010
Trådstartare
#3
Okej Tack för svaret! Men jag vill bara få lite bättre vägkänsla i den o sen e det ju skönt med lite mindre ratt oxå! Har ju fin servostyrning så jag tror ju det blir en suverän kombination!

Riktiga bilar styr fram! Och driver bak

The devil is a looser and he´s my bitch!
1 948 Inlägg
4 juni 2010
#4
Vägkänsla kan jag garantera dig att det får du inte med en annan ratt. Jag bytte i en 850 en gång och om inget annat så kändes den lite konstiga.

Vägkänsla det får du med en seriös sänksats/väghållningsats.

Sen är ju inte 960 serien volvo´s sämsta bil när det gäller väghållning heller, inte de som är 95 o frammåt iaf. De fick lite ändringar i framvagnen, och den närmaste beskrivningen jag kan komma till är ett mellanting mellan 940 och 850.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile away and you have their shoes.


Sök