men en bil som inte klarar 1mil oavsätt årgång på batteriet är det något galet med
Det beror dels på strömförbrukningen och dels på körtiden, men visst kan man säga att åtminstone 1 mil bör bilen gå att köra utan problem ifall batteriet är någorlunda bra och att man inte sitter fast i en bilkö.
Growe skrev:
ett 65ah batteri klara en ström 1amp strömåtgång i 65timmar 10amp 390minuter 100amp 39minuter 1000amp 4minuter
Ett 65 Ah batteri kan ge ut 3,25 A i 20 timmar, det är så man vanligen mäter kapaciteten på ett startbatteri. Sedan minskar inte kapaciteten proportionellt med strömförbrukningen, istället får man "sämre" kapacitet ju större förbrukningen blir.
Ett bra 65 Ah batteri har kanske 90-95 i RC-värde, vilket innebär att det kan ge ut 25 A i 90-95 minuter innan spänningen sjunker ner till 10,5 V. Just den slutspänningen är alltså det man utgår ifrån vid kapacitetsangivelser. Om någonting drar 1000 A så är frågan om spänningen ens orkar hålla sig tillräckligt hög för att bilens elektronik ska fungera, inte alls säkert.
Det här har som sagt inte mycket med tråden att göra, men jag var tvungen att "protestera" litegrann. TS har i övrigt fått bra svar angående sitt problem.
högsta hastighet är väl ändå 30 km/h vid bogsering
Antingen så är högsta hastighet 50KM/H för en FA57-låda eller så har saab skrivit fel i WIS, vilket alternativ tror du mest på ?
"Att springa utan att man har polisen efter sig, tyder på att man har psykisk obalans" -blacken
"Köp inte en Saab utan turbo snälla, det är som att köpa en ostmacka utan ost." - Chrizz http://glim.myminicity.com/env
Egen minecraftserver på esab86.no-ip.org :P
Givetvis kan du hyra en biltransportkärra för 250:- ca i max 4 timmar och ta bilen på denna. Har du/föraren vanligt B-kort blir det överlast vilket farbror blå inte tycker om. Men känner du att du har oddsen på din sida så... Billigare än bärgare. Dessutom kan du köra upp bilen på kärran så är det en enkel match.
Bra sätt om du snabbt vill få bilen ur vägen för en billig penning utan att koka sönder den.